ЕС е намалил вноса на руски петрол и петролни продукти с почти 90% през март, три месеца след влизането в сила на санкциите, въведени заради войната в Украйна. Това съобщи европейската статистическа агенция Евростат.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Шестият пакет от санкции срещу Руската федерация във връзка със ситуацията около Украйна, приет през юни 2022 г., предвижда налагане на ембарго върху доставките на руски петрол и петролни продукти за ЕС. Забраната за превоз на руски петрол по море влезе в сила на 5 декември 2022 г., а на нефтопродукти - на 5 февруари 2023 г.
11-и пакет: ЕС ще спира кораби, заобикалящи санкциите срещу руския петрол
Според данните на Евростат вносът на руски петрол в страните от ЕС, който е бил 12.4 милиона тона през януари 2022 г., е спаднал до 3.7 милиона тона през декември 2022 г., когато влезе в сила първата част от ембаргото - върху вноса на суров петрол по море. През март 2023 г. обемът на доставките е спаднал още - до 1.17 милиона тона, като вече обхваща и руските петролни продукти.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Държавите от ЕС са намалили покупките на петролни продукти от Русия от 3.3 милиона тона през януари миналата година до 0.7 млн. тона през февруари 2023 г. - след началото на втората част от ембаргото. През март вносът възлиза на 0.3 млн. тона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Общите доставки на руски петрол за ЕС не са паднали до нула поради изключения от санкциите, които позволяват ограничен внос при определени условия.
България получи изключение от санкциите до края на 2024 г., запазвайки работата на рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас.
Изключение за вноса на суров петрол получиха и рафинерията в Хърватия, както и на държавите, получаващи горивото по нефтопровода "Дружба" - Унгария, Словакия, Полша и Германия. Последните две обаче, доброволно се отказаха от него.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии