Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цените на храните по света докосват рекордни стойности

04 ноември 2021, 14:22 часа • 2312 прочитания

Разходи за храна по света скачат през последния месец, продължавайки уверено да вървят към нов рекорд и да засилват инфлационния натиск върху потребители и правителства.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Индексът за цените на храните на ООН нарасна с 3% през октомври, постигайки най-високата си стойност от десетилетие насам, предава Bloomberg. Това означава, че домакинствата са изправени пред дори по-високи сметки за храна в близко бъдеще. Освен това, покачването на цените засилват притесненията относно инфлацията на централните банки по света и рисковете, свързани с влошаването на ситуацията със световния глад.

Лоши климатични условия удариха реколтата по света през тази година, разходите за превоз нараснаха, а недостигът на работна ръка разтърси веригата за доставка на храни от ферми до супермаркети.

Енергийната криза също предизвиква главоболия, принуждавайки зеленчуковите оранжерии да ограничат дейностите на фона на скока в цените на торовете за земеделците.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Казусът със суровините и торовете и последиците от него за реколтата през следващата година е проблем”, казва Абдолреза Абасян, старши икономист в Организацията по прехрана и земеделие на ООН.

„Досега пазарът отразява повечето проблеми свързани търсенето и предлагането. Но пазарът в никакъв случай не е отчел перспективите за производство за следващата година”, казва той.

Някои региони ще продължат да страдат от проблеми свързани с достъпа до храни. ООН в четвъртък повиши перспективите си за глобалната търговия с пшеница до рекордни висини, тъй като покупките в страните от Близкия изток отчитат скок от Иран до Афганистан. Сушата в този регион сви реколтата, засилвайки зависимостта от внос на зърно в момент, когато цените растат.

„Това се случи в най-лошия момент за тези държави, тъй като световните цени точно сега са високи. Не можем да си позволим лоша година през 2022 година по отношение на важните култури”, казва Абасян.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Скокът в цените разпалва спомените за поскъпването между 2008 и 2011 година, което допринесе за глобалната криза с храните.

Въпреки, че е необходимо време, докато разходите за стоки се прехвърлят по рафтовете за хранителни продукти, властите в райони като Северна Африка и Турция вече се сблъскват с трудности при предпазването на купувачите от удара. По-големите разходи за земеделците също биха могли да ограничат реколтата в Северното полукълбо, посочват от Организацията по прехрана и земеделие на ООН.

Скокът в цените на храните през октомври идва главно от по-високите разходи за зърнени култури и растителни масла, сочи докладът на ООН. Все още цените на някои храни са на стабилно ниво, като цените на месото и захарта намаляват през миналия месец, казва Абасян.

Глобалните доставки на зърно и маслодайни семена се оказват достатъчни, за да задоволят търсенето, а цените на ориза - един от жизненоважните основни продукти в света - остават по-ниски, каза той.

„От гледна точна на търсенето започваме да се справяме по-добре от това, от което всъщност се нуждаем, така че несигурността може би намалява“, добавя Абасян.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес