На 82-годишна възраст в болница в Холивуд е починал българският писател Кольо Николов. Новината съобщи българката Ваня Креймър, която живее в Чикаго и която до последно е поддържала телефонна връзка с него.
"Ако трябва да обобщим приноса на Кольо Николов в българската проза от 60-те и 70-те години, можем да започнем с това, че той бе един от първите, които отвориха път на всекидневната (специално младежката) реч, с нейните жаргони и идиоми, със словесните ѝ конструкции и иманентна опозиционност на официалността" – това пише за неговото творчество проф. Симеон Янев в своя литературноисторическа статия, пише" Сега".
Кольо Николов е роден на 25 май 1941 г. в пловдивското село Крумово. Пише във вестниците "Народна младеж" и "Студентска трибуна", Българското радио и Българската телевизия. Дебютира през 1966 г. със сборника "Облаци от бяла светлина", в който разчита на пародийния поглед към особено сериозни теми. Сред издадените негови книфи в България са "Влог в швейцарската банка" (1969), "Слънчеви квадрати по зимния плаж" (1970), "Страшно красиви, страхотно добри" (1987), а сред писаните в Америка – "Хотел "Парадайс" (1982), "Кой какъв е в Ню Йорк" (1982), "Кадифе в разбити улици" (1984), "Вън от Бродуей" (1986) и "Кейбъл рум" (1986).
През 1976 г. заедно със съпругата си Николов заминава на екскурзия в Италия с ясното намерение да не се връща. Успяват да стигнат до Ню Йорк, където живеят до 1979 г. Кольо Николов не спира да пише. Изпраща писма на издателства, но не получава отговори. Пише и на най-известните американски писатели от онова време – Джеръм Селинджър, Рей Бредбъри, Кърт Вонегът, Джон Чийвър. Получава отговор от Бредбъри, който го съветва да си намери литературен агент и го уверява, че може да разчита на препоръките му. А Кърт Вонегът му пише подробно писмо рецензия и дори прилага чек от сто долара.
По време на гостуване на българска писателска делегация в Ню Йорк Кольо Николов се запознава с Любомир Левчев и уговаря с него завръщането си в родината без последствия. В България през 80-те години работи в столичния Куклен театър и издава петте книги, написани в САЩ. След промените в България се връща отвъд океана. От 1993 г. живее във Вирджиния, а в началото на века се прехвърля в Холивуд, Лос Анджелис. Работи като продавач в дрогерии, пощальон, бензинджия. През 2004 г. се принуждава да продаде писмото от Вонегът, за да оцелее. Взима 3000 долара за него. Но е личен приятел с Рей Бредбъри.
Преди две години "Жанет 45" издаде книгата на Кольо Николов "Котаракът на Рей Бредбъри. 100 разказа за Лос Анджелис", оказала се и негова последна, пише още "Сега".
ОЩЕ: Теодора Димова получи Националната Вазова награда за литература