Историческото одобрение на Договора от Преспа провокира, което стана възможно с гласовете на 8 депутати от ВМРО-ДПМНЕ, провокира лидерът на партията Християн Мицкоски да обяви, че тези народни представители са изключени от партията.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Става въпрос за Владанка Авирович, Нола Исмаили, Елизабета Канческа Милеска, Кръсто Мукоски, Зекир Рамчилович, Любен Арнаудов, Сашо Василевски и Емилия Александрова. Те твърдо отричат някой да им е оказвал натиск или да им е предлагал облаги, за да вземат това решение, пише БГНЕС.
На извънредна пресконференция Мицкоски обяви решението. "Онези, които постъпиха въпреки волята на гражданите и позицията на партията, ме разочароваха, но преди всичко те разочароваха партията и отечеството, затова на извънредно заседание на Изпълнителния комитет на партията бе взето решение за тяхното изключване", каза той.
Вечерта преди гласуването генералния секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Янушев заяви, че на депутати от партията са предлагали "милиони евро, за да гласуват против волята на гражданите на Македония". Съответно ВМРО-ДПМНЕ призова прокуратурата да разследва тези случаи на "извършване открит натиск на депутати".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Същевременно Зоран Заев беше категоричен - тези депутати и семействата им ще бъдат защитени от тормоз и че на клевети за подкупи ще отговори правосъдната система. По неговите думи, те са поставили "интересите на държавата над партийните интереси, въпреки ненужният политически натиск от страна на тяхното политическо ръководство".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Историята на Македония вече не е същата - югозападните ни съседи приеха, че ще сменят името си на Република Северна Македония. Това стана, след като неочаквано за мнозина лидерът на македонските социалисти получи подкрепата на достатъчно подкрепа и от "твърдата" опозиция на ВМРО-ДПМНЕ и събра необходимите 2/3 квалифицирано мнозинство - 80 депутати от общо 120. За победата на Договора от Преспа помогна и факта, че всъщност в гласуването участие взеха 119, а не 120 депутати. Така против се оказаха 39.