След Саудитска Арабия и Ирак, Кувейт също понижи цените на петрола, предаде Bloomberg.
Държавната компания Kuwait Petroleum ще започне да продава своя петрол с 3,95 долара по-евтино от другите регионални марки. Това е най-голямата отстъпка от декември 2008 година насам, когато страната даваше намаления от 2,1% за барел суров петрол.
В края на миналата седмица американският петролен пазар се устреми надолу, след като Саудитска Арабия намали цената на своя петрол в Съединените щати, подкрепяйки твърдението, че монархията има по-голям интерес към това да запази дела си на пазара, отколкото да вдигне цените.
Падането на цените на петрола продължава вече няколко месеца на фона на световен ръст на доставките, особено от САЩ, което превишава търсенето.
Миналата седмица ОПЕК реши да не понижава квотите за добив на „черно злато”. Резултатът от това може да бъде понижаване на цените до нови рекордни минимални нива.
Саудитската държавна петролна компания Saudi Aramco в четвъртък понижи цените на януарските фючърси за петрол в САЩ с от 0.10 до 0.90 долара за барел. Освен това компанията понижи цените си и на азиатските пазари и ги повиши за Северозападна Европа и Средиземноморието.
„Понижаването на петролните фючърси в САЩ е „равносилно на обявяване на война на американските производители на шистов петрол. Те вече се сблъскват лице в лице с много ниски цени”, се казва в доклад на германския банков концерн „Комерцбанк”.
На Нюйоркската стокова борса цените на петрола паднаха до 66,09 долара за барел, достигайки най-ниското си ново от пет години насам. В Европа на борсата ICE Futures Europe цената на петрол марка Брент падна до 69,06 долара – почти достигайки минималните нива за последните пет години.
Саудитска Арабия смята, че цената на барел петрол може да се стабилизира на ниво от 60 долара, предполагайки че и тя, и другите страни-производители от Персийския залив могат да издържат на този спад на цената. Това, според анализатори, предполага, че най-малкото в краткосрочна перспектива ОПЕК няма да настоява за съкращаване на квотите за добив, даже и ако цените паднат още по-ниско.
Производството на петрол в САЩ сега се е увеличило до 9 млн. барела дневно, за първи път от десетилетия. Причината за това са новите технологии, позволяващи да се получи достъп до пластове от петролни пясъци. Управлението за енергийна информация на САЩ съобщи, че запасите от суров петрол и газов кондензат в страната са достигнали 36,5 млрд. барела, което е най-високото им ниво от 1974 година насам.
Настоящето падане на цените може да застраши жизнеспособността на американския отрасъл за добив на шистов петрол. Някои компании вече са съкратили плановете за капиталови разходи през следващата година.
Цената на нефта марката "Брент" падна под 65 долара за барел за пръв път от 2009 година.
Това се случи на лондонската борса ICE. Котировките на тази марка нефт, както и на марката WTI продължават да падат на фона на заявленията на иранското Министерство на петрола, че суровината ще продължи да евтинее, ако няма единство и солидарност сред страните от ОПЕК (производителки на петрол). Ведомството дори прогнозира, че падането на цените ще стигне до 40 долара за барел при разкол на ОПЕК на няколко враждуващи блока. Според негов представител, цитиран от агенция Блумбърг, цена от 80 долара за барел е вече под прага на пазарното равновесие.