Ирак рискува да се лиши от богатствата на своята култура, смята генералният секретар на организацията на ООН за образование, наука и култура - ЮНЕСКО, българката Ирина Бокова.
В интервю, публикувано във френския вестник "Фигаро", след като се върна от пътуване в Ирак, тя заяви, че за страната е настъпил решаващ етап, защото народът може да изгуби своята самобитност
"Преследванията от страна на джихадистите водят до разоряване на цели райони, отличаващи се с голямо културно, етническо, религиозно разнообразие, защото в тях живеят мюсюлмани, християни, кюрди, язиди, туркмени. Именно това през вековете е ставало източник на богатството на културното наследство на Ирак, обусловило е неговата значимост за цялото човечество", заяви Бокова.
"Днес милиони хора са принудени да напуснат домовете си, да бягат от своите селища. преследванията, унищожаването на културата, на свободата на мисълта от екстремистите придоби безпрецедентен мащаб", отбелязва тя.
Всичко това води до опасността от формирането в Ирак на микрообщества, изолирани едно от друго, превръщащи се в своеобразни гета, чието население няма де бъде в състояние да живее съвместно с представители на други общности", подчерта генералната директорка на ЮНЕСКО.
"Именно затова е нужно да се сложи край на тази ситуация и в момента, в който стане възможно, да се възстанови възможността за съвместно съществуване на различни общини", каза Бокова
Тя изтъква готовността на иракските власти да се борят с този проблем.
"Решаването на такива кризи по военен начин е невъзможно. Не може с помощта на бомби да се води борба с фанатизма", завършва Бокова. /ТАСС /На снимката: Бокова в Багдадския национален музей.