Американският историк Нанси Хеч Дюпри, която посвети по-голямата част от живота си на опазване на наследството на Афганистан, почина в болница в Кабул на 89-годишна възраст.
Тя за пръв път пристигна в афганистанската столица през 1962 г. като съпруга на дипломат. В града срещна втория си съпруг, покойния американски археолог Луи Дюпри, и прекара през целия си живот в изумителна страст към мюсюлманската държава.
През следващите пет десетилетия Нанси пътува из цялата страна, написа пет пътеводителя и документира миналото, разкъсано от войната.
Много афганистанци отдадоха почит на историка в Туитър, наричана понякога „бабата на Афганистан”, която беше широко уважавана заради усилията й да запази историята и културата на страната.
Дюпри и съпругът й живяха в Афганистан до края на 70-те години, когато бяха принудени да напуснат от комунистическото правителство. Те прекараха време в пакистанския град Пешавар, помагайки на афганистанските бежанци, избягали от конфликта по време на съветската окупация от 1979-1989 г., и събирайки документи, свързани с Афганистан.
Съпругът на Дюпри почина през 1989 г. и тя се завърна в страната. С помощта на новото правителство създаде център, който да запази безценната колекция от записи на изследователите. Центърът съдържа повече от 100 000 документа на двата официални езика на страната - дари и пущу, както и на английски и други европейски езици. Звеното също така предоставя материали за четене на стотици библиотеки в цялата страна, което е отражение на вярата на Дюпри, че знанието е от ключово значение за възстановяването на Афганистан след десетилетия на конфликти.
"Афганистанците притежават забележителна вътрешна сила, която ги води през две десетилетия на война. Ако им се дадат знанията, от които се нуждаят, за да участват пълноценно в усилията за възстановяване, тяхната страна ще се придвижи напред", написа тя във в.New York Times през 2008 г.