Трагичната гибел на 31-годишния уличен търговец Мусхин Фикри, хвърлил се да спасява конфискуваната му риба, разбуни Мароко в неделя вечерта (30 октомври). Погребението на Фикри бе в неделя и мароканската вечер бе белязана от многохилядни протести на различни места в кралството, предаде БГНЕС.
Инцидентът, за който говори цялата страна, се случи миналия петък в Ел Хосейма, в северната част на страната. По информация на правозащитници, представители на местните власти се опитали да премахнат каси с риба, като сметнали, че Фикри търгува с нея незаконно. Продавачът се хвърлил да спасява стоката си и попаднал в автоматичния кош на сметосъбирачната машина, където работниците на местната управа изхвърляли рибата. Фикри загинал на място.
Страшната смърт потресе жителите на Ел Хусейма и севера на страната, където живеят много етнически бербери. Снимката на мъртвото тяло на търговеца в боклуджийския камион нахлу в социалните мрежи и предизвика буря на негодувание в обществото. Според демонстрантите, участвали в протеста в неделя, отговорността за смъртта на търговеца, който оставя семейство, е „на местните власти, които проявиха жестокост и безразличие”.
„Ние всички сме Мусхин! За достойнство, свобода, социална справедливост!”, викаха участниците в акцията. Те поискаха от властите подробно разследване. В Ел Хусейма е и министърът на вътрешните работи Мохамед Хасад.
Наскоро мароканската ислямистка Партия на справедливостта и развитието спечели парламентарните избори в страната като досега също беше в управлението като част от коалицията, начело на Мароко от началото на Арабската пролет преди пет години. Премиерът Абделила Бенкиране има 125 места в 395-членния парламент срещу 102 за съперниците му от Партията на автентичността и съвременността, чиято предизборна кампания включваше призиви за спиране на „ислямизацията“ на мароканското общество. На трето място с 45 места се нареди партията „Истиклал“, която в миналото е участвала в борбата за независимост на северноафриканската държава от Франция.
Независимо от резултатите обаче реалната власт остава в ръцете на крал Мохамед VI, наследник на монархия, която управлява Мароко от 350 години насам.