Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в телефонен разговор с президента на Тунис Каис Саид е подчертал необходимостта Саид да се придържа към демократичните принципи във връзка с нарастващото напрежение в северноафриканската държава, се отбелязва в изявление, публикувано от пресслужбата на Държавния департамент. Вашингтон ще продължи да следи развитието на събитията, съобщава БГНЕС.
"Държавният секретар призова президента Саид да зачита демократичните принципи и правата на човека, които стоят в основата на управлението в Тунис. Държавният секретар призова за открит диалог с всички политически сили и хората в страната", се казва в текста.
По-рано ръководителят на пресслужбата на външното министерство на САЩ Нед Прайс заяви, че тунизийските политически сили трябва да "избягват всякакви действия, които могат да потиснат демократичните дискусии и да доведат до насилие".
Американските власти са обезпокоени от ситуацията в Тунис, но все още не са стигнали до окончателно заключение дали смятат последните събития в северноафриканската държава за държавен преврат, съобщи на редовен брифинг прессекретарят на Белия дом Джен Псаки.
"Първо, ние сме загрижени за събитията в Тунис. В контакт сме с тунизийските лидери, за да научим повече за ситуацията, да призовем за спокойствие и да подкрепим усилията на Тунис да продължи напред в демократичен принципи ", каза тя, отговаряйки на въпроса дали администрацията на Вашингтон разглежда случващото се в арабската република като преврат.
"Имаше много събития, дори през последните 24 часа. Определението за "преврат" е юридическо определение и ние ще изчакаме Държавният департамент да извърши правен анализ, преди да дадем определение, така че няма заключение за това", добави Псаки.
На 25 юли Каис Саид обяви спиране на парламентарната дейност за 30 дни, вдигане на имунитета на всички депутати и оставка на премиера Хишам Машиши. В столицата на републиката бяха въведени армейски части. На 26 юли Саид издаде указ за освобождаване на министъра на националната отбрана Брахим Бертаджи и изпълняващия длъжността министър на правосъдието Хасна бин Слимани. Той взе такива решения, след като в неделя се проведоха демонстрации в редица големи градове, участниците в които поискаха разпускане на парламента, смяна на политическия режим, както и наказателно преследване на отговорните за влошаващата се епидемия с коронавирус и социално-икономическата положението в страната.