Почистването на продължилото десетилетия замърсяване с нефт и възстановяването на околната среда само в един от щатите на Нигерия, където се добива суров петрол, ще струва най-малко 12 милиарда долара, предаде АФП.
Щатът Байелса, в който живеят около два милиона души, "е в плен на човешка и екологична катастрофа с опустошителни размери", се предупреждава в доклад на разследващи лица.
Байелса се намира в региона на делтата на река Нигер, където през 50-те години на миналия век за първи път е открит петрол в Африка и където компаниите Shell и Eni работят от десетилетия.
"Някога дом на една от най-големите мангрови гори на планетата, богата на екологично разнообразие и стойност, сега регионът е едно от най-замърсените места на Земята", се казва в доклада.
"Необходими са поне 12 млрд. долара" за "почистване на почвата и питейната вода, намаляване на риска за здравето на хората и възстановяване на мангровите гори, които са от съществено значение за спиране на наводненията".
Четиригодишното разследване е извършено от Комисията по нефт и околна среда на щата Байелса - международна група от експерти и видни личности, които са работили по искане на местното правителство.
Тя призова Shell и Eni, чиито местни дъщерни дружества все още работят в региона, да платят част от сметката.
"Искаме от новия главен изпълнителен директор на Shell Ваел Саван, преди да продаде останалите нефтени активи на Shell на сушата, да се ангажира незабавно да плати своя дял от сметката за 12 млрд. долара", заяви председателят на комисията Джон Сентаму, член на Камарата на лордовете на Великобритания и бивш архиепископ на Йорк.
И двете компании обвиняват за повечето петролни разливи саботажите и кражбите.
"Независимо от причината за разлива, ние почистваме и възстановяваме районите, засегнати от разливи, произхождащи от нашите съоръжения", заяви говорител на Shell.
Множество проблеми
Докладът се основава на над 2500 доказателства, включително 500 интервюта и анализ на 1600 кръвни проби от местни жители.
През годините в Байелса са се разлели "по един барел и половина петрол на всеки мъж, жена и дете, които днес живеят в щата".
Според доклада делтата на река Нигер в по-широк план е претърпявала всяка година в продължение на 50 години катастрофа, еквивалентна на тази на „Exxon Valdez“.
Катастрофата с танкера през 1989 г. изхвърля близо 42 милиона литра суров петрол край бреговете на Аляска.
В доклада се посочва, че замърсяването на околната среда с нефт и газ може да има далечни последици за здравето.
"Широко разпространени са силно токсични замърсители, които причиняват изгаряния, белодробни проблеми и риск от рак", се казва в доклада.
В една от пробите на подпочвените води са открити токсични химикали, чието съдържание надхвърля милион пъти безопасните граници, пише БГНЕС.