Европейският съюз учреди специален фонд от 1,8 млрд. евро за борба с миграционната криза в страните от Африка.
Документът беше подписан тази сутрин от председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер и лидерите на всички страни, участвали на срещата Европейски съюз - Африка, която се провежда в малтийската столица Валета. Целта е част от предложените мерки на ЕС за справяне с нелегалната имиграция, предаде БНР.
На срещата на високо равнище, която започна снощи, обаче имаше противоречия между европейските и африканските лидери.
Исканията на европейците най-ясно изложи председателят на Европейския съвет Доналд Туск. "Стремежите и нуждите на хората трябва най-вече да бъдат задоволявани в родината. Легалната миграция дава възможности за някои, но не за всички. Решаваща е борбата с трафика на хора. Нелегалните мигранти трябва бързо и ефективно да се връщат. Доброволният начин е за предпочитане. Но когато не е възможен – принудителното експулсиране е предпоставка за добро управление на миграционната политика", каза Туск.
Брюксел настоява за нови документи за самоличност с биометрични данни на мигрантите, както и правото да издава пасавани за транзитно преминаване. Те ще улеснят експулсирането на нелегалните.
Африканските лидери обаче поискаха равно третиране на икономически мигранти и бежанци, настояха само за доброволно връщане и обявиха, че парите, които предлага Европа, са малко, за да решат проблемите им.
"Трябва да индустриализираме и модернизираме нашия континент. Иначе младите ще продължат да бягат. Ние не подкрепяме създаването на така наречените "регистрационни центрове за кандидат-бежанци" в Африка. Това ще са де факто лагери, където мигрантите ще станат жертва на престъпления. Програмите за връщане в родината трябва да се правят само със съгласието на страната на произход", каза Нкосазана Дламини-Зума – председател на комисията на Африканския съюз.
Веднага след финала на африканската среща председателят Доналд Туск ще събере 28-те лидери от ЕС на неформална среща във Валета. Сътрудничеството с Турция, възобновения контрол по вътрешните граници на Шенген и забавеното разпределение на бежанските квоти са в дневния ред на заседанието.