Сблъсъци между арабско и неарабско население в Западен Дарфур в Судан станаха причина за смъртта на най-малко 32 души, според местен медицински служител, цитиран от "Сабах".
Дарфур остава белязан от войната, след като бунт в началото на 2000-та беше брутално потушен. Най-новото насилие идва две седмици след като Съветът за сигурност на ООН (ССООН) прекрати споразумението с ООН за поддържане на мира и Африканския съюз в региона, предаде БГНЕС.
Салах Салех, лекар и бивш медицински директор в главната болница в Дарфур заяви, че в сблъсъците са ранени най-малко 79 други.
Салех предупреди, че жертвите вероятно са много повече.
Насилието е избухнало в петък, когато арабски мъж е бил намушкан до смърт на пазар в лагера Кридинг за вътрешно разселени хора, каза работникът по хуманитарната помощ Шафей Абдала пред Асошиейтед прес (АП). Той добави, че заподозреният е арестуван. В събота семейството на мъртвия от известна арабска общност атакува лагера, изгаряйки повечето от къщите му, каза Абдала.
Губернаторът Мохамед Абдала ал-Дума заяви, че правителството ще наложи вечерен час в събота, който ще включва затваряне на всички пазари и забрана за събиране в цялата провинция. Ал-Дума е предоставил на силите за сигурност и войниците разрешение да използват сила, за да контролират ситуацията.
Кабинетът на министър-председателя в Хартум заяви в изявление, че високопоставена делегация, ръководена от върховния прокурор на страната, ще се насочи към района, за да предприеме необходимите мерки" за възстановяване на стабилността.
Западен Дарфур беше арена на смъртоносни сблъсъци преди повече от година между араби и неараби, които убиха поне 54 души и разселиха около 40 000 души, като хиляди преминаха в съседен Чад.
Сблъсъците представляват значително предизвикателство за усилията на преходното правителство на Судан за прекратяване на бунтовете, продължаващи с десетилетия в някои области. Страната е на крехък път към демокрацията, след като народно въстание накара военните да свалят дългогодишния автократичен Омар ал Башир през април 2019 г. На власт вече е военно-цивилно правителство.