Домът за стари хора “Венета Ботева” в град Велико Търново е специализирана институция с отделение за лежащо болни предоставяща комплекс от социални услуги на лица, навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст съгласно Кодекса за социално осигуряване, включително на онези от тях, които са с физически увреждания и имат процент намалена работоспособност, установен с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК. В дома са настанени 130 човека, от които 35 са в отделението за лежащо болни на първия етаж.
При посещението ми в дом „Венета Ботева“ ме посрещна свежа атмосфера и навсякъде блестеше от чистота. Седнах на разговор с управителката Зорица Радловска и тя със загриженост и удовлетворение от работата разказа за Actualno.com за хората, условията и живота в дома:
Какви са здравните потребности и медицинските грижи, полагани за възрастните хора?
В дома е осигурено 24-часово медицинско обслужване на възрастните хора, реагира се своевременно при спешни състояния. Институцията разполага с висококвалифицирани медицински сестри – на разположение за различни медицински манипулации, осъществява се постоянна връзка с личните лекари на потребителите, които при нужда се придружават за преглед и консултация с лекар – специалист и при настаняване в болнично заведение. С цел възстановяване или подобряване на засегнатите функции редовно се провежда индивидуална и групова ЛФК, механотерапия и физиотерапия.
Как работите за утвърждаване на здравословен начин на живот в дома?
Храната, която се предоставя на потребителите е здравословна, качествена и разнообразна, съобразена с възрастовите особености и общото здравословно състояние.
На потребителите на социални услуги в институцията е осигурено диетично хранене /за хората с диабет/. В изготвянето на седмичното меню се включва медицинско лице /фелдшера на ДСХ/, както и представители на Съвета на потребителите на социални услуги. Осигурен е правилен режим на хранене, включващ три хранения дневно и хранене на етажна столова в една смяна. Има възможност потребителите да ползват т.н чайна, в която да приготвят някои любими храни или да си направят чай и др. топли напитки. За поддържане физическия тонус на потребителите и предотвратяване влошаването на здравословното им състояние функционира група по утринна гимнастика. Във физкултурният салон има възможност за ползване на фитнес уреди по тяхно желание.
Провеждат се и занятия по йога и по рейки-терапия.
Предоставяте ли специализирани грижи и психологична подкрепа?
В нашия дом се предлага комплекс от социални услуги вкл. специализирани грижи и психологическа подкрепа:
- социална рехабилитация – консултиране, съдействие и придружаване както и посредничество пред различни институции по проблеми на потребителите;
- индивидуално психологическо консултиране, насочено към мобилизиране на личностните ресурси на потребителите за самостоятелно справяне с трудности и по посока намаляване чувството на обреченост, безпомощност и безперспективност, извършват се и групови психотерапевтични дейности: група по приказкотерапия, група «Вяра и смисъл», както и група за когнитивна подкрепа за потребителите от отделението за лежащо болни;
- трудотерапия – предлагат се различни методи за двигателна активност под формата на трудова дейност, подпомагащи цялостното възстановяване на организма, както и за изграждане на нови умения, осмисляне на времето и развиване на естетично чувство. Работи се индивидуално, но са сформирани и няколко групи по: арттерапия, ерготерапия, градинотерапия, музикотерапия и група по плетива.
Как осъществявате социалната интеграция на хората от дома?
В домът за стари хора са набелязани мерки за включване на потребителите на социални услуги в живота на общността. Настанените лица редовно посещават театрални и оперни постановки на музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” в град Велико Търново и гостуващи театри, концерти, изложби, музеи и др.
Самодейната група към дома “Златна възраст”, група „Веселата компания”, Буфоформация, както и танцовата група „Усмивката” радват и потребителите и гостите на дома, а също и участват в местни изяви и инициативи.
Провеждат се литературни четения съвместно с представители на филиала на регионалната библиотека “П. Р. Славейков” в град Велико Търново, както и с представители на литературен клуб „Н. Й. Вапцаров”.
Отбелязват се бележити исторически дати и културни празници с участие на деца от детски градини, училища, самодейни групи към читалища от региона и пенсионерски клубове и др.
Някои от потребителите посещават и разположените в близост Дневен център за стари хора и ЦСРИ, създавайки нови контакти, оползотворявайки и по този начин свободното си време.
Какво се прави за удовлетворяването на образователните, културни, религиозни, езикови и етнически потребности?
Осигурена възможност за информиране – обособени са телевизионни с кабелен носител, кабелна телевизия има и в самостоятелните стаи. Потребителите имат възможност да ползват библиотеката на Дома, както и намиращия се в изключителна близост филиал на регионалната библиотека. Осигурен е целогодишен абонамент на вестниците „Минаха години” и „Втора младост”.
С цел повишаване на мотивацията и опирайки се на ресурсите на потребителите в дома функционира литературен кръг „Пеньо Пенев", издава се собствен вестник „Нашият дом", разпространяван в рамките на институцията. Създадена е програма “Онлайн усмивка” – насочена към изграждане на умения за работа с компютър и в Интернет, което способства за по-добра информираност, като освен това осигурява възможност и за онлайн връзка с близките.
В дома се осигурява възможност за свобода на вероизповеданията. На първия етаж функционира православен параклис с ежедневни сутрешни срещи, провеждат си е църковни служби по повод на големи християнски празници. Осъществяват се регулярни срещи с представители на Богословски факултет при ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”
Осигурена е възможност и на други регистрирани по Закона за вероизповеданията религиозни общности за провеждане на срещи с желаещи потребители и техни членове. Домът се посещава от членове на Евангелска църква „Филаделфия”, Адвентна църква, Баптистка църква.
Какви са възможностите за осъществяване на контакти с близки?
Връзката с близките е от изключително значение за емоционалното добруване на потребителите и е част от предлаганата комплексна грижа. Поддържа се регулярна връзка с близките на потребителите посредством телефон или пряк контакт при посещенията им в институцията. При всички случаи касаещи рязка промяна в здравословното състояние на лицето близките биват своевременно информирани за това и действията, които се предвижда да бъдат предприети.
На потребителите е предоставена и законова възможност да ползват годишен отпуск до 60 дни през който желаещите да се възползват от него пребивават основно в семейната среда на близките си. За дните на ползван отпуск потребителите не заплащат такси.
На потребителите е осигурена възможност за телефонна връзка с техните близки, както и онлайн връзка по Skype.
Има ли възможности за интеграция извън институцията
Домът във Велико Търново предоставя комплекс от социални услуги в специализираната институция. Ползването им има изключително доброволен характер и се регулира от сключения договор за ползване на социални услуги между управителя и потребителя, Правилника за вътрешния ред на институцията и добрите нрави. Ползването на социални услуги няма задължителен характер по отношение на лицето и при всякаква възможност и изразено желание от него, то може да бъде реинтегрирано в общността.
Моля, разкажете повече за материално-техническата база на дома?
Домът разполага с 40 единични стаи, 42 двойни стаи и 2 тройни стаи. На всеки етаж има столова, чайна, дневна и хол с телевизор. На четвърти етаж има бръснаро-фризьорски салон; на трети етаж- библиотека, на втори – шивашко ателие. На първи етаж е изграден параклис и стая за занимания. В помещението до салона е обособен кабинет по трудотерапия. Добрата топлоизолация и парно отопление създават усещане за уют и топлина в дома. Целогодишно е осигурена топла вода.
Просторният двор, с две розови градини и отделни цветни пространства предоставя възможност за разходки и отдих и за приятно прекарване на времето сред природата.
Стабилната ограда възпрепятства достъп на неоторизирани лица до комплекса. Дворното място и общите части са добре осветени.
Всички помещения са оборудвани със съвременна пожароизвестителна инсталация. На удобно място са разположени системи за пожарогасене. Евакуационните пътища са добре осветени и са недвусмислено обозначени със специални знаци.
Специализираната институция е приспособена за хора с увреждания, има асансьор до всички етажи. На входа е изградена рампа за придвижване с инвалидни колички, носилки, патерици и др. В лежащия сектор има изградена система за повикване на дежурните санитари.
На потребителите е осигурен достъп до интернет, както и съдействие при осъществяване на видео-връзка с техните близки в страната и чужбина.
Как е уредено финансирането за поддръжката и дейността на дома?
Дом за стари хора “В. Ботева” е държавно делегирана дейност, като средствата за издръжка на специализираната институция се осигуряват от Републиканския бюджет. Доставчик на услугата е кмета на Община Велико Търново. Издръжката на един човек за 2018 г. възлизаше на 7975 лева. Месечната такса на потребителя е 150 лева.
Домът за стари хора “Венета Ботева” – град Велико Търново се намира в най-големия квартал на града - “Бузлуджа”. До него има удобни линии на обществения транспорт. Районът на институцията граничи с борова гора. В близост няма исторически и културни забележителности, но с градския транспорт лесно може да се стигне до централната част на града, както и до хълма Царевец, Историческия музей, Катедралата и др.
Г-жа Радловска разрешава въпросите, свързани с управлението на дома, в добра комуникация и взаимодействие с институциите. Единственият проблем, за който загатва, е свързан със задържането на медицинския персонал, поради ниското заплащане. Очаква увеличение на средствата за издръжка на дома през настоящата 2019 година.
Интервю на Камелия Джанабетска