Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ревизоро твърди, че са крили за новата "кафява" авария във Варненското езеро

26 януари 2021, 08:43 часа • 2862 прочитания

Около 10 дни ВиК Варна не е съобщило на МОСВ за новата авария на голямата канализационна тръба, която аварира пак. Това потвърди екоминистърът Емил Димитров.

Още вчера, от официално съобщение на Варненска община, стана ясно, че ВиК е подала уведомление на 15 януари, 2021 година. Само че сега екоминистърът твърди, че МОСВ не знаело до вчера. А от думите на Димитров излезе, че нечистотиите на цял един квартал от морската ни столица се изливат във Варненското езеро.

Припомняме, че първата авария беше разкрита за обществото след анализ на сателитни снимки от кореспондента на "Дневник" във Варна Спас Спасов. Обобщение на историята можете да си ПРИПОМНИТЕ ТУК, като официално в средата на септември, 2020 година тръбата беше възстановена.

Списък с незаконни сметища

Утре сутринта (27 януари) има правителствено заседание, ще дадем тогава данните на МОСВ за сметищата в България. Друг няма кой да даде данни – защото ще значи, че кметовете трябва да бъдат санкционирани. Това заяви екоминистърът Емил Димитров-Ревизоро.

От думите му пред БНТ излезе, че като бъде утвърден държавен списък с нерегламентирани сметища, щели да хукнат хора по медиите да казват едикъде си кое сметище не е включено.

Кметовете трябва да упражняват контрол, но явно не го правят, и заради възможности, заключи Ревизоро. "Държавата даде 3 пъти пари за сметищата. Първо, имаше местни сметища, за които държавата и Европа дадоха пари, за да бъдат закрити. 6 от тях не са закрити, за което ще получим огромни санкции. 106 кметове се справиха, други 6 се забавиха", коментира Емил Димитров в ефира на сутрешния блок на обществената телевизия.

Отпадъците в река Искър и язовирите

Всички знаят, че отпадъците в река Искър дойдоха от София. Няма как да са от извънземните, стана ясно още от думите на екоминистъра. 

За язовирите Ревизоро заяви, че се поддържат на нива 1-2 млн. кубически метра по-празни, за да не преливат при интензивни валежи. Във всички язовири за питейно-битови нужди има вода за поне 1 година, в "Искър" е за 3 години. Проблем имаме със земеделските язовири, стана ясно още от думите на министъра на околната среда и водите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес