Гастроентерологът даде няколко препоръки как правилно да ядат плодове тези, които имат ниска или висока стомашна киселинност, както и по време на обостряне на гастрит или язва. И обясни защо след 17 ч. плодовете са вредни за здравето и то за абсолютно всички.
Ако имате бавно храносмилане и ниска стомашна киселинност, тогава трябва да ядете плодове около 30 минути преди хранене. Плодовите киселини помагат за производството на стомашен сок. Избирайте плодове с много фибри (сини сливи, смокини, фурми, сурови ябълки, банани, портокали). Подпомагат при процеса на храносмилане. Плодовите сокове, лишени от фибри, са безполезни за храносмилането и влияят зле на метаболизма.
Лекар: Тези плодове са вредни за хората над 50 години
Ако стомахът ви е с повишена киселинност, трябва да внимавате с киселите плодове и горските плодове, предупреждава гастроентерологът. По-добре е изобщо да избягвате киселите ябълки.
Яжте плодове като десерт, 30 минути след хранене. Тогава плодовите киселини няма да могат да повишат съществуващата киселинност в стомаха до опасни нива.
Пресните плодове са строго забранени по време на обостряне на гастрит или стомашна язва. Сладки печени ябълки можете да ядете след основното хранене, съветва докторът.
Ако имате здрав стомах, нормално храносмилане и нямате проблеми с наднорменото тегло (в други случаи са необходими индивидуални препоръки), можете да ядете плодове между закуска и обяд, както и между обяд и вечеря. Опитайте се да направите това преди 16-17 часа, за да не натоварвате храносмилателната си система през нощта, да не страдате от газове в червата и да станете от леглото сутрин с красив плосък корем.
Плодовете, изядени след вечеря или през нощта, ще трябва да бъдат усвоени през нощта, а това е време за почивка и за стомашно-чревния тракт. Съответно храната ще застоява в червата и ще предизвика процеси на ферментация. Заключение - не очаквайте плосък корем сутрин поради образуването на газове.
Ако спрете да ядете плодове, с тялото ви ще се случи това
Фруктозата в тялото се метаболизира в мастни киселини и те се отлагат в мастните резерви и в черния дроб, причинявайки каскада от негативни реакции. Но гастроентерологът отбелязва, че съветът да се откажат от плодовете през нощта важи и за тези, които не се страхуват от напълняване.
Поради намаляване на активността, яденето на плодове вечер рискува затлъстяване на черния дроб и отлагане на висцерална мазнина с образуване на абдоминално затлъстяване и риск от сърдечно-съдови заболявания.
Въпреки това, не трябва да ядете плодове вечер, дори и за тези, които активно спортуват и тренират във фитнеса преди лягане.
Вечерните тренировки вече възбуждат нервната система, а плодовете дават допълнителен прилив на енергия. По този начин тялото ви ще изисква все повече и повече активност, това ще се отрази на качеството и навременността на съня. Освен това може да ви провокира да ядете повече храна вечер.