Тези зеленчуци намаляват кръвното налягане, нивата на холестерола и риска от рак, а също така удължават живота. Не всеки ги обича, но ето как можете да го поправите.
Брюкселско зеле
Правилно приготвеното брюкселско зеле има мек, сладък вкус на ядки. Но веднага щом го преварите малко, се появява горчивина и неприятна миризма на сяра. Заради това мнозина не харесват брюкселско зеле, но то номер едно в топ най-здравословните зеленчуци.
Брюкселското зеле е богато на антиоксиданти, които предотвратяват оксидативния стрес и следователно намаляват риска от хронични заболявания, включително високо кръвно налягане, диабет тип 2, сърдечни заболявания и деменция. Ако редовно ядете този зеленчук, можете да намалите риска от развитие на рак.
В допълнение, брюкселското зеле е богато на фибри, които помагат за чревната функция и понижават нивата на холестерола.
Колко често да ядете: Препоръчва се консумацията на 80 грама брюкселско зеле два до три пъти седмично. Но не се увличайте, в противен случай може да получите подуване на корема.
5 зеленчука, които са по-полезни след готвене
Спанак
Още един супер зеленчук, който определено трябва да добавите към менюто си. Спанакът е отличен източник на желязо и магнезий. Съдържа калий, който помага за понижаване на кръвното налягане. А лутеинът и антиоксидантите в зеленчука предпазват от свързани с възрастта очни заболявания и помагат за здравето на мозъка.
Спанакът съдържа витамини А, С и К, които са необходими за имунитета, както и за костите и младостта на кожата.
Спанакът е богат на фибри, което ни помага да контролираме апетита си и да останем сити по-дълго.
Колко често да се яде: препоръчва се два-три пъти седмично да се яде варен спанак по две препълнени супени лъжици.
Яденето на твърде много спанак може да доведе до газове и коремни спазми. Освен това, хората с риск от образуване на камъни в бъбреците трябва да бъдат внимателни. Спанакът съдържа много оксалати - калциеви соли, чийто излишък може да доведе до уролитиаза..
Кои са най-полезните зеленчуци за хората над 50 години?
Патладжан
Друг зеленчук, който не е от най-популярните сред хората, който горчи при неправилно готвене. За да премахнете горчивината, нарязаните патладжани трябва да се накиснат в подсолена вода за 30 минути или да се натъркат със сол и да се измият след половин час.
Патладжанът съдържа високи нива на антоцианини, които придават на кожата тъмно лилав цвят. Той е мощен антиоксидант с противоракови свойства. Яденето на две до три порции антоцианини на седмица е доказано, че намалява риска от сърдечни заболявания три пъти. В допълнение, антоцианините могат да намалят кръвното налягане и възпалението.
А хлорогенната киселина в състава помага в борбата с лошия холестерол, който води до сърдечно-съдови заболявания .
Колко често да ядете: за осезаеми ползи лекарите съветват да ядете една трета патладжан (80 грама) веднъж на ден. Не бива обаче да се увличате по патладжаните, ако имате проблеми с бъбреците заради съдържащите се в зеленчуците оксалати, както и ако сте склонни към алергии. Не се препоръчва да ядете патладжани, ако имате гастрит или язва на стомаха, тъй като този продукт повишава секрецията на солна киселина.