Разбира се, най-обичаният кореноплод от голяма част от населението са картофите. Но има и други, които е добре да включите в менюто си. Експерти съставиха топ 5 на най-здравословните кореноплодни зеленчуци.
Експертите поставят на първо място ряпата, 100 г от която съдържат само 30 ккал. Репите съдържат много антиоксиданти, минерали и витамини, особено витамин С. Сокът от корена намалява възпалението на горните дихателни пътища, понижава температурата и облекчава хремата. Екстрактът от репи помага за прочистването на черния дроб и възстановяването на неговата клетъчна цялост.
Земната круша или ерусалимският артишок е истински шампион сред зеленчуците по отношение на съдържанието на калий. Ето защо е препоръчително да го включите в основното меню. Ерусалимският артишок съдържа много калций и флуор. Така че любителите на този зеленчук имат гарантирана холивудска усмивка. Но най-важното в ерусалимския артишок е инулинът, който сваля кръвната захар, осигурявайки имунитет.
Кои са най-полезните зеленчуци за хората над 50 години?
Пащърнакът е подобен на морковите, включително и на вкус. Коренът се използва като стрита подправка за бульони, прави се на пюрета, слага се в супи, яхнии и основни ястия. Един корен съдържа около 100 kcal и много полезни вещества, включително магнезий, цинк, фосфор, фолиева киселина, витамини C, K, B и B6. Кореноплодът има много фибри и антиоксиданти, така че е особено полезен в сурово състояние.
Много хора използват само магданоз в готвенето, но корените му също съдържат много полезни вещества. Те се ядат сурови, варени, задушени и пържени. Ястията, приготвени от корените, служат като добра профилактика на уролитиаза, насърчават производството на стомашен сок и имат лек разхлабващ ефект. Високо съдържание на желязо, цинк, фосфор, калий, както и витамини В, С, К и А.
Кои зеленчуци виреят най-добре един до друг
Коренът от цикория е известен като здравословна алтернатива на кафето. Съдържа витамини С и В6, магнезий, фосфор, фолиева киселина, манган и калий. За разлика от кафето, цикорията не възбужда, а по-скоро успокоява нервната система и сваля кръвната захар. Кореноплодът може не само да се пие, но и да се яде – добавя се към ястия като подправка, от него се правят сладки сиропи и се използва като естествен хранителен консервант.