Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Свинска мас - 8 ползи, за които не сте и предполагали

29 декември 2024, 15:19 часа

От какво се прави свинската мас

Маста е направена от 100% свинска мазнина. Той се отделя от мастните части на прасе чрез процес, наречен претопяване. Отделената мазнина е твърда и непрозрачна при стайна температура и се превръща в бистра течност при около 35 до 45 градуса по Целзий, в зависимост от нейната чистота.

Вредна ли е свинската мас

Когато се използва пестеливо, свинската мас не е по-лоша за от другите мазнини за готвене. Всъщност готвенето със свинска мас има много предимства и все повече готвачи избират сланина пред други традиционни масла за готвене или мазнина.

Лекар: Как влияе сланината на сърцето

Супер предимства на свинската мас:

  • Чистата свинска мас има неутрален вкус и не съдържа вкус на свинско месо
  • Свинската мас не съдържа трансмазнини, което я прави по-здравословен вариант от хидрогенираните мазнини
  • Свинската мас има по-малко наситени мазнини и холестерол от маслото
  • Свинската мас съдържа здравословни мононенаситени мазнини, също като зехтина
  • Има висока точка на горене, което го прави идеален за пържене на храни

1. Свинската мас съдържа здравословен холестерол

Холестеролът помага за намаляване на възпалението и производството на хормони, които изпращат съобщения до хипофизната жлеза и регулират хормоните в тялото ви. Това може да стане малко технически и освен ако нямате любов към науката и медицината, може просто да повярвате на думата ми.

Накратко, един от моите източници казва: „Наситените мазнини повишават HDL („добрия“) холестерол и променят LDL от малък, плътен (лош) към голям LDL, който е предимно доброкачествен. Като цяло, наситените мазнини не вредят на липидния ви профил в кръвта, както се смяташе преди. Можете да прочетете сърцето си тук, ако желаете.

2. Свинската мас е с високо съдържание на витамин D

Има около 1000 IU на супена лъжица в зависимост от това с какво се хранят и колко слънчева светлина получават животните. Нашите прасета се отглеждат при идеални условия — на открито и на слънце, за високи дози витамин D.

Повече витамин D означава по-малко сезонни промени в настроението, звучи добре за мен! Предпочитам да си набавя витамини от храна, отколкото да взема хапче.

Как най-лесно се топи свинска мас?

По-голямата част от витамин D, който се произвежда синтетично и се поставя в хапче, идва от ланолина в овчата вълна. Свободно наричан „овча мазнина“. Въпреки че не съм против използването на цялото животно, по-голямата част от тази обработка се извършва в чужбина в Китай, защото там е по-евтино да се произвежда. Това създава по-голям въглероден отпечатък, изкуствено определя цена, която е нереалистична за поддържане, и дава работни места на други страни. не е добре.

3. Свинската мас е топлоустойчива

Страхотен е за пържене на вашите зеленчуци или яйца, защото издържа на висока температура. Има точка на дим от 180 градуса по Целзий. Това е добре, защото когато храните започнат да горят, те произвеждат свободни радикали, които са известни химикали, причиняващи рак.

Маслата се консумират най-добре незагрети, защото топлината и светлината ги разрушават. Забелязвали ли сте някога как вашите бутилки със зехтин са тъмно кехлибарени? И вашите добавки с рибено масло казват да се съхраняват на хладно и тъмно място върху бутилката?

Свинската мас е мазнина с висока точка на топене, така че е по-малко вероятно да се изгорите.

4. Свинската мас има неутрален вкус

Можете да изпържите издърпаните си пилешки бутчета, да направите кори за баница, бисквитки и бисквити. Бисквитките стават леки и люспести, когато се правят със свинска мас.

5. Не вреди на здравето

Свинската мас не вреди на здравето по никакъв начин при нагряване, като ненаситените растителни олиа. Високото количество мононаситени мазнини в нея са предимно от олеинова киселина, която е полезна за сърцето.

6. Свинската маса има дълъг срок на годност

Свинската мас не гранясва бързо като другите мазнини, с които готвим. Тя е твърда при стайна температура и разбира се има по-стабилна структура, поради което много трудно би се развали. Ако се съхранява правилно свинската мас би могла да запази годността си до шест месеца, а при съхранение в хладилник може да издържи около една година.

Народен лек със свинска мас при кашлица - чисти дробовете

7. Свинската мас съдържа холин

Холинът е друго важно хранително вещество, което не се намира в големи количества в много други храни. Само около 10 процента от населението получава достатъчно холин в диетата си. Ниските нива са свързани с всичко - от повишен риск от сърдечни заболявания и Алцхаймер до проблеми с черния дроб. Тъй като холинът помага за преместването на холестерола и липопротеините с много ниска плътност от черния дроб, дефицитът може да доведе до натрупване на мазнини и холестерол.

8. Има страхотен вкус

Свинската мас определено е една от най-полезните мазнини за готвене, които можете да използвате. Но има още добри новини: свинската мас е вкусна! С изтънчен вкус и аромат, всичко, което приготвяте със свинска мас, няма да има вкус на свинско. Всъщност подобрява вкуса на печени зеленчуци, месо на скара и дори печива.

9. Ще имате по-хрупкави зеленчуци, по-люспести кори за пай и умопомрачителни пържени риба и пиле. Поръсете свинската мас с морска сол и я намажете върху прясно изпечен хляб – просто е, но има божествен вкус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес