Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-често срещаните признаци, че имате недостиг на витамини

30 октомври 2023, 06:18 часа

Симптомите на недостиг на витамин включват чуплива коса и нокти, язви в устата, косопад, люспести петна по кожата и др. Разпознаването на тези признаци може да ви помогне да коригирате съответно диетата си.

Една добре балансирана и питателна диета има много предимства. От друга страна, диета с липса на хранителни вещества може да причини различни неприятни симптоми.

Тези симптоми са начинът, по който тялото ви съобщава за потенциален дефицит на витамини и минерали.

1. Чуплива коса и нокти

Различни фактори могат да причинят чуплива коса и нокти. Един от тях е липсата на биотин.

Биотинът, известен още като витамин B7, помага на тялото да преобразува храната в енергия. Дефицитът на биотин е много рядък, но когато се появи, чупливата, изтъняла или цепеща се коса и нокти са едни от най-забележимите симптоми.

Други симптоми на дефицит на биотин включват хронична умора, мускулни болки, крампи и изтръпване на ръцете и краката.

Бременните жени, заклетите пушачи или пиячи и хората с храносмилателни разстройства като болестта на Crohn са изложени на най-голям риск от развитие на дефицит на биотин.

Също така, продължителната употреба на антибиотици и някои лекарства против припадъци е рисков фактор.

Яденето на суров яйчен белтък също може да причини дефицит на биотин. Това е така, защото суровите яйчни белтъци съдържат авидин, протеин, който се свързва с биотина и може да намали усвояването му.

Храните, богати на биотин, включват яйчни жълтъци, месни продукти, риба, месо, млечни продукти, ядки, семена, спанак, броколи, карфиол, сладки картофи, мая, пълнозърнести храни и банани.

Възрастни с чуплива коса или нокти може да обмислят да опитат добавка, която осигурява около 30 микрограма биотин на ден.

Въпреки това, само няколко малки проучвания и доклади за случаи са наблюдавали ползите от добавките с биотин, така че богатата на биотин диета може да бъде най-добрият избор.

2. Язви в устата или пукнатини в ъглите на устата

Лезиите в и около устата могат отчасти да бъдат свързани с недостатъчен прием на определени витамини или минерали.

Например, язви в устата, също често наричани афти, често са резултат от недостиг на желязо или витамини от група В.

Едно малко проучване отбелязва, че пациентите с язви в устата изглежда са два пъти по-склонни да имат ниски нива на желязо.

В друго малко проучване около 28% от пациентите с язви в устата са имали дефицит на тиамин (витамин B1), рибофлавин (витамин B2) и пиридоксин (витамин B6).

Ъгловият хейлит, състояние, което причинява напукване, разцепване или кървене в ъглите на устата, може да бъде причинено от прекомерно слюноотделяне или дехидратация. Въпреки това, това може да бъде причинено и от недостатъчен прием на желязо и витамини от група В, особено рибофлавин

Храните, богати на желязо, включват домашни птици, месо, риба, бобови растения, тъмни листни зеленчуци, ядки, семена и пълнозърнести храни.

Добри източници на тиамин, рибофлавин и пиридоксин включват пълнозърнести храни, птиче месо, месо, риба, яйца, млечни продукти, месни продукти, бобови растения, зелени зеленчуци, нишестени зеленчуци, ядки и семена.

Ако изпитвате тези симптоми, опитайте да добавите храните по-горе към вашата диета, за да видите дали симптомите ви се подобряват.

3. Кървящи венци

Понякога грубата техника на миене на зъбите е в основата на кървенето на венците, но диетата с липса на витамин С също може да бъде виновна.

Витамин С играе важна роля в заздравяването на рани и имунитета и дори действа като антиоксидант, като помага за предотвратяване на увреждане на клетките.

Вашето тяло не произвежда витамин С само, така че единственият начин да поддържате адекватни нива от него е чрез диета.

Недостигът на витамин С е рядък при хора, които консумират достатъчно пресни плодове и зеленчуци. Въпреки това, много хора не успяват да ядат достатъчно плодове и зеленчуци всеки ден.

Това може да обясни защо проучвания, извършващи рутинни прегледи на здрави популации, оценяват ниски нива на витамин С при 13–30% от населението, като 5–17% от хората имат дефицит.

Консумирането на много малко витамин С чрез диетата за дълги периоди може да доведе до симптоми на дефицит, включително кървене на венците и дори загуба на зъби.

Друга сериозна последица от тежкия дефицит на витамин С е скорбутът, който потиска имунната система, отслабва мускулите и костите и кара хората да се чувстват уморени и летаргични.

Други често срещани признаци на дефицит на витамин С включват лесно образуване на синини, бавно заздравяване на рани, суха лющеща се кожа и често кървене от носа.

Уверете се, че приемате достатъчно витамин С, като ядете поне 2 парчета плодове и 3-4 порции зеленчуци всеки ден.

4. Лошо нощно виждане и бели образувания по очите

Бедната на хранителни вещества диета понякога може да причини проблеми със зрението.

Например ниският прием на витамин А често се свързва със състояние, известно като нощна слепота, което намалява способността на хората да виждат при слаба светлина или тъмнина.

Това е така, защото витамин А е необходим за производството на родопсин, пигмент, открит в ретината на очите, който ви помага да виждате през нощта.

Когато не се лекува, нощната слепота може да прогресира до ксерофталмия, състояние, което може да увреди роговицата и в крайна сметка да доведе до слепота.

Друг ранен симптом на ксерофталмия са петната на Bitot, които са леко повдигнати, пенести, бели израстъци, които се появяват върху конюнктивата или бялата част на очите.

Израстъците могат да бъдат отстранени до известна степен, но изчезват напълно едва след като дефицитът на витамин А бъде лекуван.

За щастие дефицитът на витамин А е рядък в развитите страни. Тези, които подозират, че приемът им на витамин А е недостатъчен, могат да опитат да ядат повече храни, богати на витамин А, като месо от органи, млечни продукти, яйца, риба, тъмни листни зеленчуци и жълто-оранжеви зеленчуци.

Как да разберете дали имате недостиг на витамин С?

Освен ако не са диагностицирани с дефицит, повечето хора трябва да избягват приема на добавки с витамин А. Това е така, защото витамин А е мастноразтворим витамин, който, когато се консумира в излишък, може да се натрупа в мастните депа на тялото и да стане токсичен.

Симптомите на токсичност с витамин А могат да бъдат сериозни и да включват гадене, главоболие, кожно дразнене, болки в ставите и костите и в тежки случаи дори кома или смърт.

5. Дерматит и пърхот

Себорейният дерматит (SB) и пърхотът са част от една и съща група кожни заболявания, които засягат отделящите мазнини области на тялото ви.

И двете включват сърбяща, лющеща се кожа. Пърхотът е най-вече ограничен до скалпа, докато себорейният дерматит може да се появи и по лицето, горната част на гърдите, подмишниците и слабините.

Вероятността от тези кожни заболявания е най-висока през първите 3 месеца от живота, по време на пубертета и в средата на зряла възраст.

Проучванията показват, че и двете състояния са много чести. До 42% от бебетата и 50% от възрастните може да страдат от пърхот или себореен дерматит в един или друг момент.

Пърхотът и себорейният дерматит могат да бъдат причинени от много фактори, като бедната на хранителни вещества диета е един от тях. Например ниските кръвни нива на цинк, ниацин (витамин B3), рибофлавин (витамин B2) и пиридоксин (витамин B6) могат да играят роля.

Докато връзката между бедната на хранителни вещества диета и тези кожни заболявания не е напълно разбрана, хората с пърхот или себореен дерматит може да искат да консумират повече от тези хранителни вещества.

Храните, богати на ниацин, рибофлавин и пиридоксин, включват пълнозърнести храни, птиче месо, месо, риба, яйца, млечни продукти, месни продукти, бобови растения, зелени зеленчуци, нишестени зеленчуци, ядки и семена.

Морски дарове, месо, бобови растения, млечни продукти, ядки и пълнозърнести храни са добри източници на цинк.

6. Косопад

Косопадът е много често срещан симптом. Всъщност до 50% от възрастните съобщават за загуба на коса, докато достигнат 50-годишна възраст.

Диета, богата на следните хранителни вещества, може да помогне за предотвратяване или забавяне на косопада.

Листните зеленчуци, ядките, пълнозърнестите храни и растителните масла са богати на LA, докато орехите, ленените семена, семената от чиа и соевите ядки са богати на ALA.

Много добавки твърдят, че предотвратяват косопада. Много от тях съдържат комбинация от хранителните вещества по-горе, в допълнение към няколко други.

Изглежда, че тези добавки стимулират растежа на косата и намаляват косопада при хора с документиран дефицит на гореспоменатите хранителни вещества. Има обаче много ограничени изследвания за ползите от такива добавки при липса на дефицит.

Също така си струва да се отбележи, че приемането на витаминни и минерални добавки при липса на дефицит може да влоши косопада, вместо да го помогне.

Например, излишъкът от селен и витамин А, две хранителни вещества, често добавяни към добавките за растеж на косата, са свързани с косопад.

Освен ако вашият доставчик на здравни услуги не потвърди дефицит, най-добре е да изберете диети, богати на тези хранителни вещества, а не добавки.

При липса на мед в организма - ето кои храни са за Вас

7. Червени или бели подутини по кожата

Keratosis pilaris е състояние, което причинява появата на подутини, подобни на гъши, по бузите, ръцете, бедрата или задните части. Тези малки подутини могат също да бъдат придружени от тирбушон или врастнали косми.

Състоянието често се появява в детството и естествено изчезва в зряла възраст.

Причината за тези малки подутини все още не е напълно изяснена, но те могат да се появят, когато в космените фоликули се произвежда твърде много кератин. Това води до червени или бели изпъкнали подутини по кожата.

Кератоза пиларис може да има генетичен компонент, което означава, че човек е по-вероятно да я има, ако член на семейството я има. Въпреки това се наблюдава и при хора с диети с ниско съдържание на витамини А и С.

По този начин, в допълнение към традиционното лечение с лечебни кремове, хората с това състояние могат да обмислят добавянето на храни, богати на витамини А и С, към диетата си.

Те включват месо от органи, млечни продукти, яйца, риба, тъмни листни зеленчуци, жълто-оранжеви зеленчуци и плодове.

8. Синдром на неспокойните крака

Синдромът на неспокойните крака (RLS), известен също като болестта на Willis-Ekbom, е нервно заболяване, което причинява неприятни или дискомфортни усещания в краката, както и неустоимо желание да ги движите.

Например, няколко проучвания свързват ниските запаси на желязо в кръвта с повишената тежест на симптомите на RLS. Няколко проучвания отбелязват също, че симптомите често се появяват по време на бременност, време, през което нивата на желязо при жените са склонни да спадат.

Допълването с желязо обикновено помага за намаляване на симптомите на RLS, особено при хора с диагностициран дефицит на желязо. Въпреки това, ефектите от добавките могат да варират от човек на човек.

Тъй като изглежда, че по-високият прием на желязо намалява симптомите, увеличаването на приема на храни, богати на желязо, като месо, птици, риба, бобови растения, тъмни листни зеленчуци, ядки, семена и пълнозърнести храни, също може да бъде от полза.

Може да е особено удобно да комбинирате тези богати на желязо храни с богати на витамин С плодове и зеленчуци, тъй като те могат да помогнат за увеличаване на усвояването на желязо.

Използването на чугунени тенджери и тигани и избягването на чай или кафе по време на хранене също може да помогне за повишаване на усвояването на желязото.

Въпреки това си струва да се отбележи, че ненужната добавка може да причини повече вреда, отколкото полза и може да намали усвояването на други хранителни вещества.

Изключително високите нива на желязо могат дори да бъдат фатални в някои случаи, така че е най-добре да се консултирате с вашия доставчик на здравни услуги, преди да приемате добавки.

Диета, която осигурява недостатъчен прием на витамини и минерали, може да причини няколко симптома, някои от които са по-чести от други.

Често увеличаването на приема на храни, богати на подходящите витамини и минерали, може да помогне за разрешаване или значително намаляване на симптомите.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес