Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Киселото зеле намалява риска от ракови заболявания на дебелото черво

15 март 2023, 16:26 часа

Балансираното хранене, изпълнено с витамини и минерали, е един от факторите за правилното функциониране на организма. Дълго време не е било известно, че някои храни подпомагат превенцията на много заболявания. Една от тях, наред с други, е киселото зеле, което има благоприятен ефект върху дебелото черво и намалява риска от рак в него.

Още: Какво означават северния и южния възел в астрологията

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 27 декември /валутен калкулатор/

Киселото зеле в превенцията на рака

Киселото зеле принадлежи към групата на суперхраните, т.е. храните, които осигуряват на организма основни съставки като витамини, минерали и антиоксиданти и подпомагат неговата работа. 
Киселото зеле често се среща на трапезата на българите, а проучванията показват, че консумацията му може да предотврати появата на рак. Имаме предвид предимно рак на дебелото черво. Смята се, че киселото зеле има положителен ефект върху чревния микробиом, което намалява риска от възпаления в организма. 

Зелето ферментира благодарение на млечнокиселите бактерии. Именно тези бактерии имат положителен ефект върху чревната функция и предпазват чревния епител от развитието на вредни микроорганизми. Не е изненадващо, че киселото зеле се смята за естествен пробиотик. 
Според изследователите включването на кисело зеле в диетата има измерим ефект. Доказано е, че консумацията му три пъти седмично може да намали риска от колоректален рак с до 40%. 

Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея

Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък

Как да си направим кисело зеле за 3 дни БЕЗ претакане и бъркане

Редовната консумация на кисело зеле може да предотврати и рака на гърдата. Освен това то е ефективно при превенцията на заболявания, които засягат тестисите, яйчниците, простатата и шийката на матката. 

Какви свойства има киселото зеле?

Противовъзпалителните и противораковите ефекти на киселото зеле обаче не е всичко. Трябва да се отбележи, че то е ценен източник на витамини А, С, Е и К, както и на витамини от група В. В резултат на това киселото зеле може да предотврати анемията, помага за лечението на простудни заболявания, укрепва имунитета и има положителен ефект върху кожата и ноктите. 

Още: Болестите, които са предизвикани от негативните емоции

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 26 декември /валутен калкулатор/

Освен това то съдържа магнезий, калий, калций и желязо, както и диетични фибри. Освен това киселото зеле е с ниско съдържание на калории, което означава, че може да се ползва от хора, които се опитват да отслабнат. 

Яде ви се кисело зеле - ето какво означава това

Киселото зеле е и източник на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали и забавят процесите на стареене. Ползите от киселото зеле включват прочистване на организма от вредни вещества и стабилизиране на нивата на кръвната захар.

Освен това киселото зеле има положителен ефект върху храносмилането, предотвратява запек и регулира метаболизма. Препоръчва се за хора, които се борят, наред с други неща, с язва. И всичко това, защото помага да се преборите с болката, свързана с тях. 

Киселото зеле помага за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания. Редовната му консумация може да понижи нивата на холестерола в кръвта и по този начин да предотврати появата на атеросклероза и хипертония. 

Въпреки че киселото зеле има много благоприятни за здравето свойства, не всеки трябва да го консумира. То не се препоръчва за хора, страдащи от бъбречни заболявания и хипертония. Всичко това се дължи на високото му съдържание на натрий. Изплакването на киселото зеле няколко пъти в студена вода може леко да намали съдържанието му.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес