Как са свързани емоциите и болестите
Отрицателните емоции, нагласи и мисли могат да причинят хроничен стрес. Хроничният стрес може да отнеме години от човешкия живот. Проучванията показват, че хроничният стрес скъсява дължината на нашите теломери.
13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Какво представляват теломерите? Теломерите са капачките в края на нашите ДНК нишки. С напредване на възрастта тези капачки стават по-къси и тялото става по-близо до смъртта. Накратко, хроничният стрес може да съкрати живота ви. Потиснатите емоции, потиснатият гняв и лошо управляваните емоции са свързани с множество здравословни проблеми. Тези условия включват:
- Хипертония
- Сърдечно-съдови заболявания Храносмилателни разстройства
- Инфекции
- Много други
Защо емоциите и стресът влияят на нашето здраве
Вашето тяло естествено реагира на това как мислите, чувствате и действате. Например, ако сте стресирани или разтревожени, тялото ви ще реагира, за да ви уведоми, че има проблем. Това може да се прояви в високо кръвно налягане след травматично събитие като неочакваната смърт на съпруга.
Неовладяният стрес може да унищожи здравето ви. Подобно на негативните мисли и емоции, неконтролираният стрес може да доведе до:
- високо кръвно налягане
- увредени артерии
- неправилен сърдечен ритъм
- по-слаба имунна система
Много от същите причини за стрес могат да причинят и депресия. Травматичните събития, които причиняват стрес, също могат да доведат до депресия. Човек може да се чувства депресиран поради чувство на несигурност в живота, борба с психично заболяване или сезонна депресия.
Как да управлявате стреса си
- Научете се да казвате „не“
Много стрес може да дойде от това, че сме в ситуации, в които не искаме да бъдем. Колко често сте казвали „да“ на нещо, което не е трябвало да правите? Добре е да установите граници за себе си.
- Отпуснете се
В съвременното общество често сме насърчавани винаги да сме в движение. Въпреки това можем да бъдем по-продуктивни и по-малко стресирани, ако отделим малко време за себе си.
- Тренирайте редовно
Доказано е, че упражненията намаляват нивата на стрес. Аеробните упражнения, например, карат тялото ви да отделя ендорфини. Ендорфините са химикал, който ви помага да се чувствате добре и позитивно.
Кои са болестите, които идват от употребата на твърде много сол
- Терапия
Говоренето за чувствата ви може да действа като облекчаване на стреса. Терапията ви позволява да идентифицирате причините за това, което ви стресира. Идентифицирането на причините за стреса може да помогне за премахването му.
Болестите, които са предизвикани от негативните емоции
- Болести на сърцето
Изследователите отдавна подозират, че стресираната личност тип А има по-висок риск от високо кръвно налягане и сърдечни проблеми. Не знаем защо точно. Стресът може директно да увеличи сърдечната честота и притока на кръв и да причини освобождаване на холестерол и триглицериди в кръвния поток. Възможно е също стресът да е свързан с други проблеми - повишена вероятност от тютюнопушене или затлъстяване - които индиректно увеличават рисковете за сърцето.
Лекарите знаят, че внезапният емоционален стрес може да бъде причина за сериозни сърдечни проблеми, включително инфаркти. Хората, които имат хронични сърдечни проблеми, трябва да избягват острия стрес - и да се научат как успешно да управляват неизбежния стрес в живота - доколкото могат.
- Астма
Много проучвания показват, че стресът може да влоши астмата. Някои данни сочат, че хроничният стрес на родителите може дори да увеличи риска от развитие на астма при техните деца. Едно проучване разглежда как родителският стрес се отразява на процента на астма при малки деца, които също са били изложени на замърсен въздух или чиито майки са пушили по време на бременност. Децата със стресирани родители са имали значително по-висок риск от развитие на астма.
- Затлъстяване
Излишните мазнини в областта на корема изглежда представляват по-големи рискове за здравето, отколкото мазнините по краката или бедрата - и за съжаление, това е точно мястото, където хората с висок стрес изглежда ги складират. „Стресът причинява по-високи нива на хормона кортизол“, казва Уинър, „и това изглежда увеличава количеството мазнини, които се отлагат в корема.“
- Диабет
Стресът може да влоши диабета по два начина. Първо, увеличава вероятността от лошо поведение, като нездравословно хранене и прекомерно пиене. Второ, стресът изглежда директно повишава нивата на глюкозата при хора с диабет тип 2.
Часът, в който се будите през нощта показва от какъв здравословен проблем страдате
- Стомашно-чревни проблеми
Ето едно нещо, което стресът не прави - той не причинява язви. Това обаче може да ги влоши. Стресът също е често срещан фактор при много други стомашно-чревни състояния, като хронични киселини (или гастроезофагеална рефлуксна болест, ГЕРБ) и синдром на раздразнените черва (IBS).
- Болест на Алцхаймер
Едно проучване върху животни установи, че стресът може да влоши болестта на Алцхаймер, причинявайки по-бързо образуване на мозъчни лезии. Някои изследователи спекулират, че намаляването на стреса има потенциал да забави прогресията на болестта.
Стресът не е само чувство, той е вграден физиологичен отговор на заплаха. Когато сте стресирани, тялото ви реагира. Вашите кръвоносни съдове се свиват. Вашето кръвно налягане и пулс се повишават. Дишаш по-бързо. Кръвта ви е наводнена с хормони като кортизол и адреналин.
Когато сте хронично стресирани, тези физиологични промени с течение на времето могат да доведат до здравословни проблеми.
Как да управляваме негативните мисли и емоции
В даден момент всички изпитваме някаква форма на негативни емоции под една или друга форма. Дори и най-издръжливите хора изпитват страх, съмнение и безпокойство.
Ключът е да преодолеете тези мисли и емоции, като използвате специфични инструменти.Много хора изпитват негативни мисли и емоции всеки ден. Тези негативни емоции могат да произтичат от ежедневни ситуации като натоварен трафик на път за работа или спорове със съпруга.
Лесно е да развием негативни пристрастия (склонност да се спираме върху негативните събития) и да продължим да размишляваме върху негативните неща, които ни се случват.
Как да спасите морковите от болести и вредители - тези 2 поливания ще помогнат
Практикувайте благодарност
Може да е лесно да забравим малките неща в живота, които ни правят щастливи. Вместо това се опитайте да се съсредоточите върху положителните неща от деня си, а не върху отрицателните. Проучванията показват, че хората, които отчитат своите благословии, се чувстват по-радостни и спят по-добре от тези, които се фокусират върху негативните аспекти на живота си.