Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва с организма ви, ако консумирате ориз всеки ден

22 май 2024, 19:52 часа

Поради неговата наличност и адаптивност към различни ястия, много хора ядат ориз редовно, а някои от тях дори ежедневно. Но, въпреки това, има хора, които го избягват, тъй като той е източник предимно на въглехидрати.

Вижте още: Няма да повярвате какво се случва с кръвното ви, ако пиете черен чай

Подобно на торти и сладкиши, оризът също има лоша слава, тъй като съдържа много въглехидрати. Но всъщност оризът има многобройни ползи за нашето тяло.

„Оризът може да бъде толкова достъпен и практичен въглехидрат и трябва да спрем да го демонизираме и вместо това да помогнем на хората да разберат как е най-добре да го консумират. Оризът може абсолютно да бъде част от здравословна диета“, казва диетологът Лаура Лигос.

Той обаче идва с някои потенциални недостатъци, които е важно да имате предвид.

Източник на енергия

Според диетолозите оризът е здравословно зърно, богато на хранителни вещества и въглехидрати, което трябва да се консумира ежедневно. Въглехидратите трябва да съставляват около 40 процента до 65 процента от дневните ни калории, защото те ни доставят енергията, от която се нуждаем всеки ден. Освен това те са важни за производството на хормони и когнитивните функции. Оризът е неразделна част от диетата, която често се препоръчва на тези, които се борят или се възстановяват от гадене, повръщане или подобни състояния. Оризът е лесен за обработка и смилане, защото съдържа малки количества мазнини.

Различни микроелементи в ориза

В зависимост от вида ориз, който изберете, той има различни ползи за здравето. Оризът съдържа повече от 15 основни витамина и минерала, включително фолиева киселина, витамини от група В, калий, магнезий, селен, фибри, желязо и цинк. Белият и кафявият ориз имат донякъде подобен хранителен профил, въпреки че кафявият ориз има малко повече калории, фибри, протеини, манган, селен, магнезий и витамин В. Дивият ориз и черният ориз съдържат повече антиоксиданти и по-малко калории, с по-нисък гликемичен индекс.

Вижте още: За здраво сърце и кости: 6 храни ще ви дадат ударна доза витамин К

Кръвна захар

Поради по-високото съдържание на въглехидрати, самата порция ориз може да повиши нивата на кръвната захар. Гликемичният индекс е мярка за това колко храна влияе върху кръвната захар, а оризът е горе-долу по средата, над царевицата и точно под пшеницата. 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес