Популярен факт е, че сънят е важен за здравето не по-малко от правилия начин на хранене, движението и социалните контакти. Добрият сън подобрява работата на мозъка, настроението и общото здравословно състояние, а системното недоспиване влияе неблагоприятно не само на красотата, поднасяйки ви като нежелан подарък посърнала кожа и тъмни кръгове под очите, но може да се окаже фактор, отключващ редица заболявания. Ако страдате от безсъние и не се справите с този проблем, повишавате значително риска си от сърдечни заболявания, инсулт, затлъстяване, деменция и куп други заболявания. Важно е не само количеството, но и качеството на съня, а то зависи и от спалното ви помещение, и от леглото ви, и от позата, в която спите. Вашият сън е в недостатъчно количество? Будите се лесно, заспивате трудно или като цяло страдате от безсъние? Променете позата, в която спите и се старайте да спите по гръб. Тази статия ще отговори на въпросите ви как да се научим да спим по гръб и защо това може да се окаже решението на проблемите ни.
Как да се научим да спим по гръб и защо?
Спането по гръб се счита за най-здравословно при децата, при които намалява риска от внезапна детска смърт според Американската академия по педиатрия, така и при възрастните, при които намалява болката в кръста и гърба, натоварването на сърцето, гръбначния стълб, образуването на бръчки и кожни раздразнения, компресията върху гръдния кош и натрупването на течност в синусите. Едва ли може да спите добре и да заспите лесно, ако ви боли гърбът или не може да дишате добре. Промяната на позата, в която сте свикнали да спите, с тази по гръб. решава подобни проблеми и се явява естествено решение при разстройства на съня.
Спането с отворена уста при възрастни може да доведе до следните проблеми
Как обаче да се научите да спите по гръб и да не се обърнете в съня си? На пазара има и много продукти, които могат да ви помогнат за възможно най-плавния преход към спане в поза по гръб. Сред тях са:
- Клиновидни възглавници за повдигане на главата.
- Възглавница за под коленете и под гърба, за да поддържа долната част на гърба.
- Възглавници, които се поставят в страни, за да не се обръщате неосъзнато на една страна по време на съня си.
- Възглавници, които ще поддържат тялото ви в области с естествени извивки и ще изместят натиска от гърба ви.
- Създаване на навик да лежите по гръб.
- Избор на матрак, който правилно поддържа гърба, замяна на старите матраци и възглавници с нови, по-подходящи за спане по гръб.
Кой не трябва да спи по гръб?
Чудите се как да се научите да спите по гръб, опознавайки ползите от тази поза, но знаете ли, че има хора, за които тя е опасна? По гръб не трябва да спят:
- страдащите от сънна апнея,
- хъркащите по време на сън,
- жените в напреднала бременност, тъй като позата намалява притока на кръв към плода,
- страдащите от киселини.
Вредно ли е да спите на лявата си страна?
Митове за съня
Сред най-разпространените и най-вредни митове, свързани със съня, са:
- Твърдението, че може да не спите няколко нощи добре и да наваксате през почивните дни със съня, прекарвайки ги в леглото си. Това не е вярно, а подобно поведение дори ви вреди. Не е полезно за прекарате цял уикенд между завивките, така няма да наваксате пропуснатите часове сън. За всяка нощ, в която не сте спали добре, трябва да се погрижите на следващия ден, а не чак през почивните дни.
- Твърдението, че възрастните хора се нуждаят от много по-малко сън, също е мит. Да, наистина те спят много по-малко, но това е, защото страдат от безсъние, а не защото се задоволяват с по-малко сън от младите.
- Твърдението, че е по-добре да не спите, отколкото да си позволите лека дрямка, също е невярно. Дори 20-30 минутки дрямка съумява да ви освежи, подпомогне работата на мозъка ви и да ви накара да се чувствате по-добре. Това по-здравословният избор от липсата на сън като цяло.
- Мит е, че сънят е просто време за почивка. Д-р Майкен Недергаард, който изучава съня в университета в Рочестър, споделя, че сънят помага да подготвите мозъка си да учи, запомня и създава. Да, той възстановява и подкрепя имунната система, общото здравословно състояние, сърцето, кожата, красотата ви, но значението му далеч не се изчерпва с релакс.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.