Медът ефективно намалява кашлицата при деца, установява ново проучване, проведено от Оксфордския университет. То подкрепя всички съвети на по-възрастните ни роднини да изядем лъжичка мед или да го добавим в чая си при неприятна кашлица, пише БГНЕС.
Проучването е публикувано в списание BMJ и установява, че когато медът се консумира в чиста форма, без добавки, е изненадващо полезен за облекчаване на симптомите на инфекции на горните дихателни пътища благодарение на своите антимикробни свойства.
„Той осигурява широко достъпна и евтина алтернатива на антибиотиците“, установяват изследователите, добавяйки, че намалява честотата на кашлицата и може да „помогне за усилията за забавяне на разпространението на антимикробната резистентност“.
В същото време антибиотиците с рецепта остават най-голямата причина за антимикробна резистентност.
За сравнение в цената на двете не може да става и дума.
Доказателствата в полза на природния лек срещу лекарствата при настинки и инфекции в гърлото се подкрепят и от факта, че медът не предизвиква странични ефекти.
Немската професионална асоциация на педиатрите обаче подчертава, че на деца под 1 година не трябва да се дава мед. Това е така, защото медът съдържа бактерии, наречени clostridium botulinum, които могат да произведат токсини в червата на бебето и да доведат до ботулизъм - рядко и потенциално фатално заболяване, което може да причини мускулна и дихателна парализа. Нагряването на меда също не помага, тъй като така не унищожава надеждно бактериите.
Според асоциацията родителите трябва да бъдат внимателни с лекарства, които потискат кашлицата, и не трябва да се дават на деца без консултация с лекар.
Причината е, че ако детето не е в състояние да кашля, слузта може да се събере в дихателните пътища и да затрудни дишането.
Ако кашлицата продължи повече от две седмици или ако има температура или задух, родителите трябва да заведат детето си на лекар - или по-рано, ако има съмнение за коронавирусна инфекция.