Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хранителни вещества, които помагат за възстановяване на хормоналния баланс

16 юни 2023, 16:00 часа

Храната и съдържащите се в нея хранителни вещества определят ефективността на работата на организма ви. Но за разлика от случаите, в които при прекаляване със сладкиши се получава рязко покачване на захарта или чувствителността към млечни продукти води до болки в стомаха, когато не сте в равновесие и се борите с хормонален дисбаланс, причината може да е липсата на хранителни вещества в диетата ви. А когато става въпрос за други причини, ще ви бъде по-лесно да управлявате всички процеси в тялото и да поддържате хормоналния баланс с правилен избор на храни.

Хормоните се състоят от аминокиселини и се стабилизират от незаменими мастни киселини. Като се имат предвид тези ключови хранителни компоненти, логично е, че ендокринната система е чувствителна към храната, която приемаме. За да може черният дроб да метаболизира хормоните, той трябва да разполага с определени микроелементи, съхранявани в клетките му, за да е възможна детоксикацията. Десетки хранителни вещества могат да помогнат за стабилизирането на хормоните и поддържането на хормоналния баланс, но има четири, които са най-важни. Ето кои са те: 


 Какво трябва да знаете за женските полови хормони? 

Фолат

Фолатите са витамини от групата В и са сред хранителните вещества, които са от решаващо значение за хормоналния баланс както при жените, така и при мъжете. Те често се използват като взаимозаменяеми с фолиевата киселина, която е синтетична форма на витамин В9, като хранителна добавка. Фолатът се съдържа в сурова форма в листните зеленчуци (спанак, маруля, брюкселско зеле), зърнените храни (ориз и спагети), яйцата, рибата и плодовете (портокали, папая, банани, пъпеши). Добавките с фолиева киселина се предлагат без рецепта и ако решите да ги приемате, изберете биоактивната метилирана форма (5-метилтетрахидрофолат).

Дефицитът на фолиева киселина е особено рисков по време на бременност - недостигът на фолиева киселина увеличава риска от увреждане на нервите на плода, а също така е свързан с преждевременно раждане или ниско тегло на новороденото.

Ликопен

Този фитонутриент е каротеноид (жълт, оранжев или червен мастноразтворим пигмент), който се съдържа в храните, характеризиращи се с тези цветове (домати, диня, грейпфрут, манго...), и в зеленчуци като моркови и сладки картофи. При мъжете по-високите нива на ликопен се свързват с намален риск от рак на простатата, а при изследвания върху животни е установен противораков ефект срещу рак на яйчниците. В допълнение, диетата, обогатена с по-големи количества червени и оранжеви плодове и зеленчуци, ще ви помогне да възстановите хормоналния баланс, а също така ще донесе и множество други ползи за здравето на вашия организъм.

Ето как се чисти пилето от хормони, преди да го сготвите

Селен

Специфични микроелементи трябва да присъстват в щитовидната жлеза, за да може тя да произвежда хормон на щитовидната жлеза, а микроколичествата селен са от съществено значение за оптималното й здраве, синтеза на ДНК, репродукцията и др. Селенът, заедно с цинка, е минерал, който принадлежи към основните хранителни вещества, а също така, заедно с витамин С, са мощни антиоксиданти.

За хормонален баланс въведете бразилски орехи, различни видове риба (скариди, сардини, риба тон), свинско, говеждо и птиче месо, яйца, хляб, кафяв ориз, слънчогледови семки, боб, гъби, овесени ядки, спанак, леща, ядки кашу, банани...

Хормонален баланс и манган

Човешкият организъм не може да произвежда манган по естествен път, но той играе ключова роля в редица естествени процеси в тялото, като например метаболизма на аминокиселините, холестерола, глюкозата и въглехидратите; формирането на костите, възпроизводството; имунния отговор... Смята се, че той влияе и върху нивата на хормоните на щитовидната жлеза и невротрансмитера допамин, въпреки че доказателствата сочат, че тези ефекти са зависими от дозата. Манганът е необходим в много малки количества, т.е. в следи, за да бъдат гореспоменатите функции и хормоналният баланс оптимални. Храните, които съдържат манган, включват някои морски дарове (ракообразни, скариди), както и зърнени храни, бобови растения, нишесте (особено картофени обелки), ядки, млечни продукти...

Когато организмът ви показва признаци, че се нуждае от подкрепа, хормоналният дисбаланс може да предизвика спирала от негативни въздействия. Един от най-добрите начини да оптимизирате функциите на ендокринната си система е чрез диетата. Въпреки че се насърчава консумацията на изобилие от здравословни храни, не винаги е реалистично да се постигне препоръчителният прием на хранителни вещества чрез храната, затова е необходимо да се въведат хранителни добавки. Добър избор са мултивитаминните добавки, които съдържат споменатите хранителни вещества и ви помагат да поддържате хормоналния баланс и оптималното здраве на целия организъм.

Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес