Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бърза помощ при неприятна среща с морски обитатели

10 август 2021, 07:45 часа

Разхлаждащите води на океаните и моретата създават възможност за близки срещи с морски обитатели, част от които са опасни и могат да причинят болка и опасност за здравето ви. Водите на Черно море не са обитавани от животозастрашаващи видове, но допирът до медуза например е нежелан и причинява неприятни симптоми. Вижте как да си помогнете.

Какво да правите, ако ви „опари“ медуза?

Медузите аурелия и корнерот, които се срещат в Черно море, не са толкова опасни, колкото видовете, обитаващи Средиземно море и водите на Австралия. Отровата на черноморските видове предизвиква слабо изгаряне, леко парене, което отминава бързо. За разлика от тях тропическите видове са животозастрашаващи и допирът до тях може да завърши фатално. Ако сте опарени от медуза, важно е да излезете от водата и да премахнете източника на отравяне. След като премахнете пипалата, което не следва да става с голи ръце, измийте мястото, но не търкайте, за да не влошите състоянието си. Може да обтриете с лед. Пийте повече течности и стойте на сянка, както и ограничете движението в следващите няколко часа. Ако се чувствате зле, потърсете медицинска помощ.

Мерки против неприятни срещи с медузи:

- Откажете се от влизане във водата и плуване, ако скоро е имало буря. Бурите увеличават риска от медузи, близо до брега, с които да влезнете в контакт.

- Проявете предпазливост и не рискувайте да влизате във водата, ако видимо има множество медузи.

- Ако забележите медуза близо до вас, докато плувате, отдалечете се, избягвайки контакт с нея.

- Наблюдавайте водата около себе си, докато плувате. Така ще забележите медузи, които могат да ви наранят.

- Ако сте забелязали много медузи във водата на избрания от вас плаж, потърсете по-чист и спокоен и не пропускайте да сложите шише с оцет в плажната ви чанта, за да облекчите страданието си при среща с медуза. Оцетът може да спаси живота ви дори при контакт с отровна медуза в Средиземноморски води.

Кои други обитатели на водите са опасни за вас?

- Пазете се от коралите, те са живи организми. Одраскването в тях може да причини инфекция, която се лекува трудно.

- Раците могат да бъдат източник на болка. Щипките им са здрави. Имайте едно на ум в морето и за тях.

- Морска звезда.

- Морски таралежи. Някои от тях са отровни, други могат само да причинят убождане. Възможна е и алергична реакция. Важно е бодлите да се премахнат от кожата и да се почисти мястото със сапун и вода. Намажете с оцет. Потърсете лекарска помощ, ако не се чувствате добре или ако забележите инфекция или нагнояване в последствие. Бъдете търпеливи, възстановяването може да трае със седмици.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес