Бодежите в областта на сърцето може да са следствие от много заболявания. За да окажете правилната помощ, е важно да познавате причините за дискомфорта. Често предприетите навреме мерки спасяват човешкия живот.
Още: Ползи от морската вода за тялото
Какво да правите, ако сърцето ви боли?
Като начало спрете да се тревожите и се опитайте спокойно да оцените характера на усещанията. В кардиологията болката в сърдечната област условно се разделя на две групи: кардиалгия и ангиналгия. Изборът на метод за оказване на първа помощ зависи от това към коя категория принадлежат неприятните усещания.
Кардиалгия
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Болковият синдром при кардиалгия най-често е следствие от заболявания, които не са от сърдечен произход. Те включват остеохондроза, неврологични заболявания, стомашни разстройства, вегетативно-съдова дистония, менопауза при жените и други.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Болката при кардиалгия може да бъде болезнена, пробождаща, режеща. Тя се усеща за дълъг период от време.
Пристъпите често са придружени от загуба на сили, изпотяване, "гъши тръс в очите", ниско кръвно налягане.
Усещането се засилва при вдишване и при промяна на положението на тялото. При остеохондроза се прикрепят болезнени прояви в шийните прешлени и областта между лопатките.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Симптоми на ИНФАРКТ, които да не подценявате
Какво да правите у дома, ако сърцето ви боде?
Първата стъпка е да успокоите пострадалия. Осигурете приток на въздух, разкопчайте яката на ризата, махнете коланите и други стягащи движението части от облеклото.
Приемането на силни лекарства може да влоши лошото състояние. Второто задължително действие е да се обърнете към лекар. Само специалистът ще прецени правилно естеството на болката и ще окаже адекватна помощ. Игнорирането на сърдечната болка е недопустимо.
Ангиоидна болка
Ангинозните болки показват сериозни патологии на сърдечно-съдовата система. Имат притискащ, компресивен характер, често се усещат под формата на парене.
Какво да правите, ако сърцето боде по този начин? Отговорът е недвусмислен: спешно се обадете на бърза помощ. Преди да пристигне, трябва да спрете да се движите, трябва да седнете или да легнете.
8 причини за спазми и болки в гърдите
В спешните отделения има безплатна услуга: консултация с лекар по телефона. Лекарят ще ви препоръча какво можете да направите у дома, ако получите сърдечен удар. Не забравяйте да се възползвате от съветите, преди да пристигне линейката. Понякога навременните действия, предприети от близките, спасяват живот.
Острата болка в гърдите често се бърка със сърдечен удар. Подобни симптоми има и невралгията, не по-малко опасен за здравето синдром.
Когато се появи дискомфорт в лявата страна на гръдния кош, пациентите често се обръщат към терапевт или кардиолог, подозирайки ангина пекторис. Но при исхемична болест на сърцето болката обикновено е локализирана зад гръдната кост, пареща и непоносима, отдава се или в ръката, или в долната челюст.
При междуребрената невралгия болката е локализирана само в едната половина на гръдния кош, но не и в центъра. По правило тя се появява след физическо натоварване, променя се при дълбоко вдишване или издишване, усилва се, ако докоснете ребрата. Често се появява междуребрена невралгия.
При интеркосталната невралгия болката е локализирана само в едната половина на гръдния кош, но не и в центъра. По правило тя се появява след физическо натоварване, променя се при дълбоко вдишване или издишване, засилва се, ако докоснете ребрата. Често междуребрената невралгия се появява като усложнение на херпесна инфекция и след това преминава в хроничен стадий. В този случай се развива невропатия - напълно различен характер на болковите синдроми и съответно различно лечение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.