Автофагията е една от най-популярните концепции в областта на храненето през последните години, а научният принцип, на който се основава, беше удостоен с Нобеловата награда за медицина през 2016 г. Подмладяващите ефекти от периодичното гладуване попаднаха във фокуса на обществения интерес при връчването на Нобеловата награда на японския биолог Йошинори Осуми. Той е цитолог, специалист по автофагия, професор в Токийския технологичен институт.
Вижте още: Ще се изненадате от отговора: Замразени или пресни са по-полезни зеленчуците
Какво е автофагия?
Autophagy е комбинация от две гръцки думи: auto (себе си) и phagy (хранене).
Следователно, буквално преведено, автофагията означава самоизяждане.
Автофагията всъщност е способността на здрава клетка в тялото да рециклира отпадъците, които се натрупват в нея и околната среда.
Автофагията е процес на самолечение, въпреки че буквалният превод на термина не би бил толкова приятен за ухото – „самоизяждане“; този процес на лечение и преди всичко профилактика на различни разстройства и заболявания е много полезен за рехабилитацията на целия организъм. В тялото автофагията използва дисфункционални компоненти, един вид процес на рециклиране, използвайки натрупани токсини от тъкани и клетки. По този начин чрез освободените клетки тялото се освобождава от патологични и други нарушения. Настъпва самодетоксикация.
Здравите клетки рециклират увредени, стари и болни клетки, както и микроорганизми. Тъй като лошите клетки се разграждат, този материал се използва повторно за балансиране, лечение и защита.
Когато човешкото тяло е гладно, то се самоизяжда, извършва процес на пречистване, премахвайки всички болни клетки, рак, стареещи клетки и болестта на Алцхаймер.
Вижте още: Защо мъжете живеят по-малко от жените?
Как да постигнем автофагия?
Това е вид пост, т.е. гладуването е най-силният активатор на автофагията. Актофагията се активира със скорост най-малко 12-16 часа след последното хранене. Това се постига най-лесно, ако пропуснем вечерята, така че само с това голяма част от часовника се прехвърля в периода на сън, а след събуждане през повечето време и няма да огладнеем веднага, т.н. известно време ще продължим часовника на автофагията, с който ще направим отлична услуга на тялото си за цялостна рехабилитация и профилактика.
По време на гладуване в мозъка пристига информация, че нямаме достатъчно храна и тогава започва да се активира автофагията. Вместо вечеря можем да позволим на тялото вода, натурална лимонада или някакъв билков чай, което ще облекчи евентуалната нужда от храна.
Доказано е, че гладуването в продължение на няколко часа стимулира клетъчното подмладяване – процесът на автофагия на телесните клетки им позволява да се почистват и регенерират. Шестнадесетчасовото гладуване се основава на тези научни открития и е доста лесно да го превърнете в неразделна част от ежедневието.
Автофагия срещу злокачествено заболяване
Автофагията действа както превантивно, така и терапевтично при злокачествени заболявания. През последните десетилетия нарастват злокачествените заболявания, така че е необходимо да се мисли превантивно на тази тема. Туморните клетки в процеса на автофагия се разпознават като излишни, като нещо ненужно, така че се разграждат и тялото ги рециклира.
Автофагия срещу инсулт и инфаркт
Аутофагията предотвратява сърдечно-съдови заболявания и възстановява в терапията на вече възникнали заболявания; особено при профилактика на инфаркт. Така че ще помогне за намаляване и премахване на различни сърдечна недостатъчност, аритмия, инфаркт и коронарна болест.
Вижте още: Каква е ключовата разлика между йод и йодасепт?
Автофагия срещу автоимунни заболявания
Нарушаване на имунната система, по-точно имунитетът възприема клетките си като нещо чуждо и по този начин преминава в самоунищожение чрез създаване на антитела; И по този начин възникват автоимунни процеси (заболявания). Автофагията ще помогне със своите почистващи механизми да балансира имунитета и по този начин да доведе тялото до излекуване.
Автофагия срещу диабет
Хиперинсулинемия, т.е. инсулинова резистентност възниква, когато клетките отхвърлят нормалния прием на инсулин от кръвта за по-добър поток на енергия и функционалност в тялото. Подобно нарушение води до наднормено телесно тегло, поликистозни яйчници, както и нарушение на менструалния цикъл, стерилитет и др. И всичко това допълнително води до диабет. По време на автофагията нивата на инсулин в кръвта са много ниски, което активира хормона глюкагон (този, който иска да увеличи глюкозата) и след това извлича цялата останала енергия от клетките, привеждайки инсулина в баланс.