Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След поредицата скандали къщи за гости вече не се финансират?  

12 ноември 2019, 20:40 часа • 13745 прочитания

Покрай поредицата проверки, разследвания и смущаваща информация относно къщите за гости, финансирани от Програмата за развитие на селските райони, ситуацията стана доста сложна, а финансирането им вече е почти невъзможно, стана ясно от изявление на Зорица Ставрева – експерт „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център (ОИЦ) – Смолян. Пресконференцията бе за публичността, която предоставя Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България ИСУН 2020. 

Тя обясни, че подмярка 6.4 е тази, която подкрепя земеделски дейности в деветте общини на Смолянска област по 4 направления - услуги, занаяти, производство и туризъм.

„При местните инициативни групи, които също пускат опции за кандидатстване по подмярка 6.4., безвъзмездната финансова помощ беше 74%, а на национално ниво тази подкрепа беше 50%. След всичко, на което станахме свидетели, само направление туризъм на национално ниво не е пуснато изобщо, а МИГ-овете, които пуснаха тази възможност, са на 5%. На практика строителство на къщи за гости, семейни хотели и преустройството им за мен вече е невъзможно да се прави по тези правила до края на настоящия програмен период“, посочи Ставрева.   

Тя съобщи, че посетителите в ОИЦ най-често са интересуват от стартиране на собствен бизнес в сферата на туризма (къщи за гости и семейни хотели), в сферата на производството – автосервиз, пекарна и др.от нулата, но има доста запитвания от предприемачи дали има опция да кандидатстват само за купуване на машини, нищо друго.

По отношение на къщите за гости жителите на Смолян първо бяха разочаровани, защото общината не е селска и не могат да получат финансиране, а новото разочарование е, че при сегашните правила безвъзмездната финансова помощ по това направление е 5%.

„Ако правите занаятчийско ателие, ще получите от МИГ „Преспа“ примерно безвъзмездна помощ в рамките на 75%, но ако кандидатствате за къща за гости, безвъзмездната помощ ще е 5% и това е един учтив начин да се премахне това финансиране. Миналата година тази част от подмярката беше спряна на национално ниво. Сега примерно МИГ „Високи Западни Родопи“ - Борино, Доспат и Сърница, вече пореден месец очакват одобрение и им казаха, че така ще излязат процентите“, допълни Ставрева.

„Ако имате примерно стопанство с коне, но искате да направите и една стаичка за гости, които да преспят у вас, тогава ще ви финансират тази дейност като допълваща към основната, но приемането на гости не може да се финансира като основна дейност“, посочи управителят на ОИЦ Цветанка Генчева.

Според експертите в информационния център селският туризъм вече не е приоритет. Отчетено е, че са направени достатъчно къщи за гости и има достатъчно места за настаняване, а акцентът вече е в услугите, свързани с туризма.

„Интересно е, че на национално ниво може изобщо да не видим стартиране на тази подмярка. Няма и за кога. Не знаем каква ще е нагласата в новия програмен период дали ще има пари за селски туризъм или не“, коментира Генчева.

Припомняме, че през месец юни екипи на Държавен фонд „Земеделие“ провериха 295 къщи за гости, от които 288 в мониторингов период и 7 извън него.

Проверките показаха, че 15 къщи за гости не функционират по предназначение от общо проверените обекти за селски туризъм от Програмата за развитие на селските райони. От тях 4 в област София, по 2 -  в Благоевград и Пазарджик, по една - във Варна, Ловеч, Пловдив, Видин, Разград, Шумен и Добрич.  

„За тези къщи има съмнения, че не се спазват подписаните договори по ПРСР - липсват счетоводни документи, категоризации и регистри за посещаемост. Финансовата помощ, която са получили, е в размер на 4,5 млн. лв. и същата ще бъде изискана от бенефициентите“, обясни тогава министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

От всички проверени са установени други 74 къщи за гости, за които са констатирани в различна степен отклонения от заявения бизнес план. Проектите са получили субсидия от ДФЗ на стойност 18 млн. лв. Санкцията за тях зависи от вида на нарушенията и варира от 5 до 15% от стойността на платената субсидия.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес