Софийска апелативна прокуратура отмени отказа от образуване на досъдебно производство за нарушения при строителство на газопровод "Турски поток", за който третото правителство на Бойко Борисов похарчи 3 млрд. лева.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
В прокуратурата са постъпили материали по преписка, образувана по сигнал за закононарушения от длъжностни лица във връзка със строежа на газопровода "Турски поток" на територията на България, за осъществяване на проверка за законосъобразност.
Надзорната прокуратура е извършила служебен контрол на прокурорския акт на Софийска градска прокуратура за отказ от образуване на досъдебно производство.
С постановление на Софийска апелативна прокуратура той е отменен, доколкото е констатирано, че крайният извод на първоинстанционната прокуратура е прибързан и неправилен. Посочени са установените от Агенцията за държавна финансова инспекция конкретни нарушения на Закона за обществените поръчки.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Припомняме, че в последния си ден кабинетът "Петков" алармира за сериозни нарушения при проверката на "Турски поток". Бяха проверени обществените поръчки, проведени от "Булгартрансгаз" във връзка с проектирането и изграждането на газопровода и с доставките и въвеждането в експлоатация на компресорните станции "Расово" и "Нова Провадия", както и на изпълнението на сключените договори за обществени поръчки. От МС съобщиха, че са установили много нарушения - на екологичното и трудовото законодателство, при обществените поръчки, при финансирането на дейности и др. Още: Цветанов иска детектор на лъжата за срещи на Борисов с руснаци, подозирани в раздаване на подкупи за "Южен поток"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
В доклада от проверката се казваше още, че има основателно съмнение на каква юридическа база е стъпило изграждането "Балкански поток", както от ГЕРБ наричат проекта, в България.
След завършване на проверката са констатирани редица нарушения, включително на екологичното и трудовото законодателство, нарушения при възлагането и провеждането на обществени поръчки, нарушения при финансирането на дейности и др. Тогава обаче прокуратурата отказа да се занимава със случая.