Пазарджишкият окръжен съд днес ще заседава по делото срещу 13-те имами, обвинени за разпространение на антидемократична идеология в България.
Нови 37 свидетели ще бъдат разпитани по делото за разпространение за радикален ислям в Пазарджик.
На предното заседание главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи беше разпитан като свидетел по делото. От заседанието на пазарджишкия съд се разбра, че главният мюфтия е имал две срещи с представители на нерегистрираната у нас организацията "Ал Уакф ал Ислями". Както е известно, дейността на благотворителната фондация е забранена в няколко европейски страни заради ултрарадикалните й възгледи.
На въпроси на прокуратурата за пътуванията му в Саудитска Арабия и срещи с членове на организацията главният мюфтия Хаджи каза, че се е виждал с представители на фондацията, но не му е известно тя да е извършвала дейност в България. Той обясни, че "Ал Укф ал Ислями" е близка до кралското семейство в Саудитска Арабия и е имал надежда, че те ще помагат на мюсюлманите в България.
"Аз се срещам с всичките организации, които са по света. Нищо специално, по принцип те са протоколни срещи, на които се говори. Ние искаме добро, мир, разбирателство, спокойствие. Това се говори на протоколните срещи", коментира главният мюфтия Мустафа Хаджи. Той уточни също, че на подобни срещи не се обсъждат финансови въпроси.
Прокуратурата предяви справки за пътуванията на главния мюфтия до Истанбул и две писма, написани на арабски език и подписани от него, които са изпратени до фондацията. Мустафа Хаджи отговори, че не знае дали той е писал и подписвал писмата, защото през годините много документи са били фалшифицирани. Той изрази вяра в българското правосъдие и надежда, че обвиняемите ислямски проповедници ще бъдат оправдани. Като свидетел пред пазарджишкия съд бе разпитан и заместник-главният мюфтия Ведат Ахмед, който също отрече да са получавали информация за проповядването на радикален ислям.
Петима от свидетелите са разпитани вече в досъдебната фаза, а изслушването на всички новопризовани е поискано от защитниците на 13-подсъдими. Пазарджишкият окръжен съд поиска да бъде направена справка от Главното мюфтийство за постъпили официални дарения от Саудитска Арабия и фондация "Ау Уакф ал Ислями" за периода 2005-2010 г. Съдът прие теологическата експертиза, представена от д-р Сафер Хасанов от Висшия ислямски институт в София.
На 18 септември 2012 г. съдът даде ход на делото срещу 13 подсъдими за проповядване на радикален ислям. Повечето подсъдими са имами от областите Пазарджик, Смолян и Благоевград. Стотици жители от Пазарджишко, Благоевградско и Смолянско бяха на 18 септември пред сградата на Пазарджишкия окръжен съд. Те обясниха присъствието си с желанието да окажат морална подкрепа на 13-те обвинени в проповядване на салафизъм. В подкрепа на подсъдимите и на следващите заседания по делото дойдоха десетки жители от Пазарджишко.
На 17 декември 2012 г. делото беше отложено за първи път заради болен подсъдим - Байрам Ушев не се яви. Тогава трябваше да бъдат изслушвани експерти. На едно от последните заседания за декември миналата година адвокатите и съдът оспориха и не приеха първата преводаческа експертиза по делото. Мотивите бяха, че в превода от турски на български експертът доц. Юлия Кирилова няма достатъчно познания по ислямска религия, за да прави заключение доколко са антидемократични идеите, открити в конфискуваната религиозна литература от домовете на 13-те обвиняеми имами. Съдът прие две технически експертизи, като едната от тях – графологическата, доказа, че поставените подписи под набора от отчетни документи са на един от подсъдимите.
В Окръжен съд – Пазарджик постъпи молба на 14 февруари от вещото лице Александър Шунин, с която заявява, че не е готов с поставената му от съда задача, поради това, че част от материалите съдържат обемни и сложни в езиково отношение религиозни текстове, които изискват повече време и внимание при превода. От вещото лице Александър Кирков пък е постъпил факс, с който уведомява съда, че е в чужбина и е възпрепятстван да се яви на съдебно заседание.
Окръжен съд – Пазарджик, като взе под внимание, че за съдебното заседание за 18 февруари 2013 г. не е предвидено друго освен изслушването на двете вещи лица отсрочи заседанието по делото за 11 март. Тогава делото срещу 13-те имами в Пазарджик беше отложено за 10 април, заради заболяване на подсъдимия Али Хайрадин. В заявление до Окръжния съд в Пазарджик той настоя за отлагането, за да може лично да присъства на следващото заседание. На заседанието тогава трябваше да бъде представена т.нар. арабска експертиза. Мюсюлманските духовници са обвинени в разпространяване на антидемократична идеология и членуване в нерегистрирана у нас ислямистка организация.