Синдикати и работодатели предлагат промени в Кодекса на труда, с които работещите ще имат право на компенсация от държавата в размер на 80 процента от заплатата си, когато работодателят им е в принудителен престой при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка. Предстои проектът за промени да се обсъжда в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Проектът за изменения в Кодекса на труда е подготвен от КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Целта е промяна на съществуващи текстове, които бяха създадени със Закона за мерките по време на извънредното положение и възникналите в тази връзка проблеми, тъй като при принудителен престой всъщност достъпът на работника до работата е забранен - обясни за "Хоризонт" националният секретар на КНСБ Величка Микова:
"Работодателят по сега действащия текст трябваше да му дава 100% брутното трудово възнаграждение. Логично е, че това няма как да се предоставя от работодателя в такъв период, затова се предвижда и се предлага да се направи изменение, с което да се дава 80 на сто брутно трудово възнаграждение, като компенсация за работника и служителя и тази компенсация да се изплаща от държавата".
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Проектът предвижда още когато работата на предприятието е преустановена със заповед на държавен орган, то също да има право на компенсация от държавата в размер до 25 на сто от нетните си приходи от продажби спрямо същия месец на предходната година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Предвиждат се и компенсации за работещите при въвеждане на непълно работно време, съобщава за идеите им БНР.