Стара София оживява в най-новото пространство за градска култура на сутеренния етаж в емблематичната сграда на Централни хали, която беше възстановена от Kaufland България. Изложбата „София в минало време“ се състои от 15 кадъра, заснети от фотографа Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Тя представя някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век. Изложбата се организира от Kaufland България в партньорство с „Бохемска София“ и може да бъде видяна между 5 и 23 юни на Сцена Централни хали в сутерена на емблематичната сграда.
„Дядо Димитър е преди всичко един уникално добър фотограф и хроникьор на своето време. Пред неговата камера са заставали както монарси, политици и общественици, така и обикновени хора в типични селски носии. Уникалното в неговият стил е това, че фотографиите му са непринудени. Улавя движението и мига такива каквито са. Често в пейзажните му снимки може да бъдат забелязани хора, които се разхождат или седят, но със сигурност не позират. Същото се отнася и за неговите брилянтни репортажи от Балканската и Първата Световна война. Имаш чувството, че всеки момент замръзналият кадър ще се раздвижи и ще успееш да се пренесеш на мястото на снимката.“, споделя правнучката на известния фотограф Биляна Карастоянова.
Поговорката „Кръвта вода не става“, изключително силно важи за тяхното семейство. Самата Биляна е наследила от фотографските гени на дядо си, защото и тя се отдава на професията. “Израснах в среда, изпълнена с култура. У дома винаги се е говорело за изобразително изкуство и фотография. От съвсем малка обичах да рисувам и да посещавам изложби. Впоследствие любовта ми към рисуването прерасна в любов към фотографията.“
Първият й фотоапарат - "Семена 8", получава като подарък на 8 години. Завършва "Националната професионалната гимназия по полиграфия и фотография" със специалност „Фотография“. После започнава да се занимава и с операторско майсторство, но голямата й страст в живота й си остава фотографията. Носител е множество награди във фотографски конкурси и е автор на самостоятелни изложби в София и други градове. „Влечението ми към фотографията определено е някакво вътрешно вродено чувство, а може би е генетично.“, казва с усмивка Биляна Карастоянова.
Признава, че и тя силно се впечатлява от сградите строени в края на XIX и началото на XX век в духа на "Belle Evoque" и "Сецесион", които могат да се видят в центъра на София. „Това е един много динамичен период за българската аритектура. Харесвам орнаментите и детайлите по техните фасади“, казва младата фотографка.
Добавя, че няма любима снимка на дядо си. „Всичките фотографии на Димитър Карастоянов са въздействащи и творчески издържани. Всяка една носи различно настроение и историческа стойност. Например, неговите градски пейзажи, които са част от изложбата в Централните хали носят в себе си невероятен заряд. Това са едни картини, запечатали изчезващият облик на тогавашната столица.“
Във фотосите на Карастоянов, включени в албума "Стара София" се виждат промените от ориенталски към европейски външен вид на младата европейска столица. Това е един безценен исторически документ, който притежава и естетическата красота на фотографския кадър.
„Според мен реконструираните Централни хали са най-подходящото пространство, на което изложбата „София в минало време“ може да бъде представена. Това е една емблематична сграда, строена точно в този период, когато Димитър Карастоянов заснема кадрите на Стара София. Изложбеното пространство е много приятно и съм сигурна, че занапред ще има и други интересни събития там. Препоръчвам на всеки, които желае да посети изложбата да го направи. Със сигурност ще остане с много хубави впечатления и ще се разведри от ежедневието си.“, казва за финал Биляна.