Около 70-75% от потребителите пазаруват онлайн. Увеличават се като цяло броят на потребителите, които пазаруват онлайн. Стремително се увеличава и делът на китайските стоки в общото отношение на пазаруваните онлайн стоки. Това заяви бившият заместник-министър на икономиката и бивш председател на Комисия за защита на потребителите Димитър Маргаритов пред bTV.
Какви са основните проблеми?
Още: Все повече хора търсят правата си при онлайн пазаруване
Той посочи, че най-големият проблем е безопасността на китайските стоки с европейските стандарти. Маргаритов настоя за ясни, точни и затегнати регулации за пазаруване онлайн що се касае до стоки от трети страни. Много голяма част от стоките минават Митниците без проверки и това ги прави опасни сами по себе си, предупреди Маргаритов.
Той добави, че по-опасното е, когато стоките стигнат до пазара, а най-опасното е, когато бъдат поръчани онлайн. Димитър Маргаритов призова потребителите веднага да реагират, ако нещо ги притеснява в поръчаната от тях стока.
Как можем да върнем онлайн покупката и за какво да внимаваме?
След Черния петък вълнението от успешната сделка често отстъпва място на съмнения. Благодарение на правото на отказ, гарантирано в Европейския съюз, повечето онлайн покупки могат да бъдат върнати в рамките на 14 дни от доставката. За да се възползвате от тази опция обаче, трябва да знаете условията, посочват от Европейския потребителски център (ЕПЦ).
Още: Как може да върнем онлайн покупка: Съвети от Европейския потребителски център
"Черният петък може да бъде добра възможност да си купите нещо на изгодна цена, но понякога може да бъде и причина за ненужни импулсивни покупки,“ обяснява Соня Спасова, директор на ЕПЦ България. "За щастие, в ЕС потребителите имат право на отказ от покупката, когато тя е направена през интернет сайт. Това право защитава купувачите от натиск при продажби и им дава шанс да размислят“, добавя тя.
Условия за правото на отказ
1. Приложимо е само за покупки от разстояние: Правото на отказ е валидно за повечето онлайн поръчки или такива, направени извън магазина (например по телефон). Стоки, купени в магазин, не са обхванати в тази опция. Все пак някои магазини може доброволно да предлагат връщане на покупки на място, затова е добре да проверите предварително.
2. Уведомете в рамките на 14 дни: За да използвате това право, трябва да информирате продавача за решението си в срок от 14 дни след получаване на стоката.
Още: Кога започва да тече 14-дневния срок за отказ от онлайн покупка?
3. Лесен процес: Уведомяването на продавача може да бъде толкова просто, колкото изпращане на имейл – не е необходимо официално писмо. Потребителите трябва да запазят доказателство за своето уведомление. Обърнете внимание, че някои магазини разчитат на специална система за връщане – винаги проверявайте конкретните условия за връщане на магазина.
Още: Тези 7 неща за дома никога не трябва да се купуват онлайн