Започна записването за хуманитарната Програма за настаняване на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България за период от 01.06.2022 г. до 31.08.2022 г., съобщиха от Министерството на туризма.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
По предложение на Националния щаб бе прието решение за новата хуманитарна програма за настаняване на лица с временна закрила.
Помощта се предвижда да се използва, както следва:
- приоритетно в обекти, вписани в създадения за целите на изпълнението на програмата Регистър на места за подслон;
- в категоризирани или регистрирани места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър.
Лицата, извършващи дейност в обектите, вписани в Националния туристически регистър и в Регистъра на места за подслон участват в програмата, като предоставят на разселените лица следното: нощувка и изхранване (закуска, обяд и вечеря) в общ размер на 15 лв. (петнадесет лева) без ДДС, респ. 16,35 лева (шестнадесет лева и тридесет и пет стотинки) с включен ДДС при ставка в размер на 9% за категоризираните места за настаняване и 18,00 лева (осемнадесет лева) с включен ДДС при ставка в размер на 20% за некатегоризираните места за подслон. Разходите за ДДС са за сметка на Програмата.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Предвижда се и вариант на нощувка без изхранване с размер на помощта от 10.00 лв. (десет лева) без ДДС, респективно 10,90 лева (десет лева и деветдесет стотинки) при ставка в размер на 9% за категоризираните места за настаняване и 12,00 лева (дванадесет лева) с включен ДДС при ставка в размер на 20% за некатегоризираните места за подслон. Разходите за ДДС са за сметка на Програмата.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Програмата се администрира от Министерството на туризма, като се финансира от инструменти на Европейския съюз.
В приложението към програмата е уреден редът за отчитане и разплащане на предоставената хуманитарна помощ, включващ указания за използване на Системата за управление на националните инвестиции (СУНИ) за кандидатстване, отчитане и разплащане на помощта. Детайлите по програмата може да видите на адрес - https://www.tourism.government.bg/bg/kategorii/informaciya-za-nastanyavane-vuv-vruzka-s-voynata-v-ukrayna/programa-za-humanitarno.
Настаняването на разселените лица с временна закрила в обектите за подслон и местата за настаняване се осъществява единствено от Националният контактен център към Правителствения портал за Украйна, в координация с Оперативната координационна група в Министерския съвет (ОКГ).
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Настаняването чрез Националния контактен център е задължително условие за изплащането на хуманитарната помощ.
Регистрацията на хотели за програмата вече е налична и се осъществява на телефон на националната телефонна линия – 02 905 5555 или чрез изпращане на попълнения образец за електронна регистрация до support@ukraine.gov.bg.
Срокът за записване е до 25.05.2022 г., а формулярът за попълване може да намерите ТУК.
По-късно през деня от правителствената пресслужба допълниха, че вече десетки хотели са се записали за новата хуманитарна програма. От там допълват, че програмата предвижда 15 лв. на ден само за подслон и храна и че не се предвиждат разходи като почистване на стаи и пране.
Всички изисквания и формата за записване са достъпни ТУК.
В к.к. “Албена” всички хотели, които и в момента подслоняват хора с временна закрила, са готови да продължат участието си и при новите условия. В комплекса са настанени над 1500 души, като немалък процент от тях ще бъдат наети за сезонна работа. Хотелиерите обмислят и обособяването на детски центрове за деца от 3 до 6г.
Подобна е ситуацията и в други морски курорти. Ръководителят на Оперативната координационна група и председател на ДАБ посети заедно с екипа анкетьори над 50 хотела до момента, в които са настанени над 10000 души. На място анкетьорите деконстрират на украинските граждани как да попълнят своите анкети и да подадат своите данни.