Оградата по границата ни с Турция на места е срязана, съборена, обрасла с храсталаци и подпирана с камъни. Това става ясно от видеоклип, разпространен от пресцентъра на МВР. Поводът за публикуването на видеоклипа е решението на правителството, с което правото на управление на оградата се възлага на Министерството на вътрешните работи.
Досега областните управители на Ямбол, Хасково и Бургас отговаряха за "инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница". На тях през 2015 г. беше възложено проектирането и изграждането на оградата - всеки за участъка от съоръжението на територията на съответната област.
Стойността на съоражението е 200 млн. лв., а дължината му е 234 километра. Всичко започва през есента на 2013 г. Първоначално е изграден 30-километров участък между ГКПП Лесово и село Крайново, направен от кабинета "Орешарски", а по-късно оградата е довършена от втория кабинет на Борисов.
През 2013 г. изграждането беше ръководено от Министерството на отбраната (МО), което публикува пълен отчет за извършените дейности и изразходваните средства. Изпълнението беше поверено на Сухопътни войски, но едно нещо остана неясно – изборът на доставчици за материалите. Цени за тях бяха поискани от фирми, избрани от министерството на база маркетингово проучване, продължило един ден. За това алармира тогавашният депутат от БСП Елена Йончева.
Второто правителство на Бойко Борисов, който в опозиция критикуваше непрозрачното строителство на кабинета "Орешарски", обяви оградата за обект от национално значение, за да избегне "законно" провеждането на процедури по Закона за обществените поръчки. Обяснението и на двете власти беше еднакво – поради нарасналия бежански натиск са необходими спешни мерки, а ЗОП ще ги забави.