Механизмът на мониторинг на Европейската комисия създава напрежение и демотивира магистратите, обяви в студиото на БНТ Стелияна Кожухарова, говорител на главния прокурор Борис Велчев. Обърнете внимание, това е механизъм за сътрудничество и наблюдение, който може да прерасне в нещо много полезно и позитивно, както за България, така и за страните от Европа, поясни тя, цитирана от Стандарт Нюз.
Според гласа на Велчев България има опит, с който може да се похвалим пред ЕС, особено с трафика на дрога и на хора.
Резултат от механизма са редовните доклади на ЕК за напредъка на страната ни в областите „правосъдие“ и „вътрешен ред“. Това лято Брюксел ще оцени цялостното ни присъствие в ЕС за последните 5 години.
„Години наред прокуратурата полага усилия да заложи на действия и методики с по-дълга перспектива. За съжаление, това не намира отзвук и не се отчита в механизма за мониторинг и това демотивира магистратите. Години наред расте броят на осъдителните присъди. Осъдените и санкционираните лица с влезли в сила присъди са 97.6% за 2011 година“, каза Кожухарова.
Поставят се няколко дела в центъра на общественото внимание – тежките и сложни дела, една част от които биха затруднили магистрати и от европейските държави, поясни говорителят на прокуратурата.
У нас средната натовареност в прокуратурата е много голяма - 6 и половина преписки на ден за един обвинител.
Редактор: Яна Баярова