В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов разговаря с политолога доц. д-р Момчил Дойчев. Повод за срещата е новоизлязлата книга на Момчил Дойчев „Путинизмът: източници на новата руска диктатура“.
Гостът споделя, че въпреки излезлите вече много книги, научни публикации, журналистически романи и дори филми, свързани с личността на Путин, феноменът „Путин“ не е изследван от политологична гледна точка. Според думите на доц. Огнян Минчев на представянето на книгата „Това е със сигурност първото в Европа изследване на путинизма, а може би и първото в света.“
"Става дума за един наистина политологичен анализ, който изследва дебата за същността на путинизма и основно източниците на този наистина световен феномен, защото той има проявление във всички страни на света. Тоест ако бъда по-конкретен и обстоятелствен, бих казал, че това е първа част от една трилогия, която съм замислил, наречена „Новият тоталитаризъм“ и путинизмът всъщност въплъщава основните черти на този нов тоталитаризъм, който може да бъде наречен военен, може да бъде наречен особено точно хибриден режим, който съчетава в себе си доста елементи, които в стария тоталитаризъм не присъстваха, но е еднакво терористичен като него. Любопитно е, че и първият тоталитаризъм, ленинския руски комунизъм, възникна в Русия. И новият тоталитаризъм по същия начин възниква в Русия, защото старите тоталитаризми които са познати, вече са еволюирали в една или друга степен, […] докато при новия тоталитаризъм Путин не се нуждае от това да осъществи тотален контрол на цялото общество. Неговата икономическа система копира доста черти от националсоциализма и особено от един модел на фашизма на Мусолини, става дума за корпоративната икономика, в която всъщност имаме една формална частна собственост, която на практика се контролира от вездесъщата държава.“
Още: Захари Карабашлиев: Любовта винаги е нещото, върху което можем да разположим историята (ВИДЕО)
„Запада, „слепотата“ на Запада, която се прояви по същия начин по отношение на Хитлер преди 80 и повече години, всъщност не е преживял комунистическата съветска окупация, руският ботуш не е преживял и поради тази причина западните елити дълго страдаха от илюзията, че някак си може да се опитоми този човек. Спомнете си Буш-младши, който видя един чист демократ в очите на Путин. Обаче имаше все пак западни политици като Маргарет Тачър, която когато преди 25 години дойде Путин на власт и стана президент, след няколко месеца буквално, тя каза следното: „Погледнах очите на г-н Путин с надежда да открия следи от някаква човечност и не откривам такива“. А сенаторът Джон Маккейн казва „Погледнах в очите и прочетох три букви - „КГБ“, казва политологът.
„Втората причина е тази западна основна мейнстрийм нагласа на политическа коректност, която всъщност е левичарска в основата си, която страдаше от илюзията, че в света вече е победила демокрацията, историята е приключила и вече ще живеем в мир, щастие, хищниците са победени и повече няма да се появят. И виждаме как постепенно, както се сварява жабата, Путин успя да възстанови „империята на злото“ и да се противопостави на Запада, при това по начин, по който дори Сталин не си го е позволявал.“
Целия разговор на Васил Данов с доц. д-р Момчил Дойчев можете да гледате във видеото.