Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лятно училище в НИМ

12 юни 2013, 15:03 часа • 11432 прочитания

От средата на юни до края на август 2013 г. в Националния исторически музей /НИМ/ ще работи Лятно училище за деца от 6 до 12 години по програмата „Музейно приключение”.

Заниманията са полудневни - от 9.30 до 12.00 ч., и целодневни - от 9.30 до 17.00 ч.

Програмата „Музейно приключение” предлага на децата да се забавляват и едновременно с това - да се учат на полезни и важни неща. Чрез неформален образователен процес в музея и околната му природна среда децата се научават да общуват пълноценно, да преодоляват препятствия, да поемат отговорности, да се справят с конфликти. Образователната програма стимулира любопитството и творческите им възможности, а чрез ролеви игри се насърчава тяхната изобретателност, емоционалност, интелигентност.

Главната цел на занятията е ученето да се превръща в преживяване и забавление, състоящо се от положителни вълнения и открития. Използват се още анимация и дейности, свързани с историята, археологията, реставрацията, етнологията и екологията.

“Приключението” повишава физическата активност на децата, укрепва здравето им, сближава ги с природата и намалява времето, което те обикновено прекарват пред телевизора и компютъра.

Ето и част от програмата на Лятното училище:

  • Възпроизвеждане на стари училищни ритуали и елементи от учебната практика.

  • Запознаване със средновековните войни чрез костюми, реквизит и оръжия.

  • Кой е младият Инди?  /Забавно обучение по археология/.

  • Аз реставрирам. /Как се възстановят повредедени „артефакти”/.

  • Модата през вековете. /Как са се обличали хората през различните епохи/.

  • Седянка – „парти“ във възрожденски стил.

Заниманията в парка на музея дават възможност за опознаване на природата, за възпитание на грижа към нея, за повишаване на екологичната култура. Ето някои от тях:

  • Забавна метеорология. /Как нашите предци са познавали времето. Какво представляват облаците, дъждовете, какво е вятърът/.

  • Открий къде си! /Кои са основните видове дървета и храсти в парка на музея. Как се определя възрастта им. Как са се ориентираме с компас и карта/.

  • „Капка,Топълко и Аз”. /Ролята на водата днес и в народните вярвания и обреди/.

  • Детето и планината. /Основни правила за предвижване  и безопасност в планината/.

В програмата на Училището са включени и занимания в ателиетата по керамика и по направа на плъсти (нетъкан текстил), в работилничка за сапуни и др.

Заниманията са от понеделник до петък. Групите включват до 15 деца.

Цени:

За еднократно посещение - 35 лв.за цял ден/ 22 лв. за половин ден

За едноседмично посещение -150 лв. целодневно /120 полудневно

За двуседмичен курс - 220 лв. целодневно /190 полудневно

Заплащането е предварително.

Цените не включват осигуряване на храна. Децата могат да си носят храна от къщи или да използват барчето на музея, което предлага разнообразни закуски, скара, сандвичи, десерти, сладолед, минерална вода, безалкохолни напитки и т.н.

При закупуване на пакет от занимания за над пет дни едно от посещенията е безплатно, а над 10 – две посещения са безплатни.

При записано второ дете се ползва 5% отстъпка.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес