В обзора на годината на “Студио Actualno” следва един разговор, в който ще се опитаме да очертаем в исторически план голямата картина на събитията, които толкова много ни влияят. В предаването ни гостуваха проф. Ивайла Попова, преподавател по средновековна история в СУ “Св. Климент Охридски”, както и проф. Цветелин Степанов, преподавател също в Алма Матер, специалист по българска и византийска история и култура.
Проф. Попова и Проф. Степанов са част от фундаментално научно изследване, посветено на границите и културните модели, свързани с езичеството и християнството, в контактната зона на Дунавския Лимес от 4-7 век.
Границата - позната и непозната
Темата за границата и нейната историческа значимост и културни характеристики е фундаментален проблем в редица съвременни проучвания в областта на хуманитарните и социалните науки. Нуждата от задълбочен анализ и създаване на адекватно научно знание, както за гранични исторически периоди, така и за гранични териториални зони, нараства. Изследването, за което разказаха учените, цели да отговори на актуални въпроси чрез реконструирането в исторически план на границата, мислена тук в пространствени (между две късноримски провинции – Малка Скития и Втора Мизия), хронологически (между две епохи – Античност и Средновековие) и културни параметри (между два цивилизационни модела – езичество и християнство, било то ортодоксално или арианско).
Как отминали събития и процеси предопределят културната карта на Източна Европа, включително до днес - целия разговор с проф. Попова и проф. Степанов гледайте във видеото.