Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-важните новини за деня: 8 януари 2025 г.

08 януари 2025, 22:00 часа • 1044 прочитания

Редакционният екип ви представя най-важните новини за изминалия ден, 8 януари 2025 г.

СПИРАТ САРАФОВ: ПРИЕХА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ ПРОМЕНИТЕ В СЪДЕБНАТА ВЛАСТ

На първо четене парламентът прие и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), част от които спират избора на новия главен прокурор. Депутатите имаха само няколко уточнения и гласуването мина без пререкания по детайлите.

ДЪЛЪГ ЛИ ЩЕ Е ПЪТЯТ ЗА БЛОКИРАНЕТО НА САРАФОВ ИЛИ СЕ ВРЪЩА СТАРИЯТ МОДЕЛ В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА? АНАЛИЗ НА АКФ

Ще бъде ли блокиран процесът за избор на нов главен прокурор - в лицето на единствения кандидат Борислав Сарафов, след като народните представители приеха на първо гласуване в Комисията по конституционни и правни въпроси на парламента законопроекти за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт? Вчера на ресорната парламентарна комисия бяха разгледани три законопроекта на "Възраждане", "Има такъв народ" и ПП-ДБ, които имат една единствена цел - блокиране и спиране на процедурата за избор на нов главен прокурор. Бившият прокурор Андрей Анкулов от Антикорупционния фонд (АКФ) заяви в студиото на bTV, че е рано да се каже дали ще бъде спряна процедурата по избор на нов главен прокурор, но предстои дълъг път.

ЮРИСТИ СЪС СЪМНИТЕЛНО ОБРАЗОВАНИЕ СА ПО ВЪРХОВЕТЕ НА СЪДИЛИЩАТА: НОВО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ИПИ

Съдебната власт се управлява от юристи, завършили ограничен кръг университети. Макар най-престижният университет в юридическото образование - Софийският - логично да "произвежда" най-много съдии и прокурори, то напълно необяснимо на следващите места се нареждат Бургаският свободен университет и проверяваният от прокуратурата Югозападен университет, които са с доста по-слаби показатели за качество. Това показва ново изследване и доклад на Института за пазарна икономика "Юридическото образование и кадровата политика в правосъдието: анализ на образователните тенденции сред ръководните кадри".

ЗАЩО ДЪРЖАВАТА БРАНИ ЦЪРКВАТА? ГОРАН БЛАГОЕВ ЗА СТАРОКАЛЕНДАРНИЦИТЕ И РЕШЕНИЕТО НА СЪДА (ВИДЕО)

Юридически не би следвало да има проблем за регистрацията на Българската православна старостилни църква (БПСЦ), защото ако ние претендираме да сме правова държава, вижте какво пише в Конституцията: всеки има право свободно да изразява религиозните си убеждения и да се сдружава. Това заяви в предаването "Студио Actualno" журналистът Горан Благоев, коментирайки вписването на Българската православна старостилна църква в регистъра на вероизповеданията.

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРАВИТЕЛСТВО СЕ ПОДНОВЯВАТ, НО ЖЕЛЯЗКОВ ОСТАВА КАНДИДАТ ЗА ПРЕМИЕР

Преговорите между ГЕРБ, "Демократична България", БСП и "Има такъв народ" ще бъдат възобновени, потвърдиха източници на Actualno.com. Очаква се разговорите да продължат до петък и да бъдат интензивни. По-късно информацията беше потвърдена официално. От ГЕРБ съобщиха, че изпълнителната комисия на партията възлага на преговорния екип да продължи преговорите с БСП и ИТН.

РАЗКРИТИЯ, СЛЕД КАТО ГЕРБ СЕ ОБИДИХА: ЕТО КАКВО ПИШЕ В ПРОЕКТА НА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА РЕДОВЕН КАБИНЕТ

Каква е истинската причина за "прекратените" (по думите на ГЕРБ-СДС) преговори с "Демократична България" за съставяне на кабинет? Часове след съобщението на формацията на Бойко Борисов, анализатори коментираха, че именно въпросът със съдебната система, регулаторите и потенциалното влияние върху кабинета от страна на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, са потенциалните причини. По неофициална информация името на премиера е единствената причина, поради която са пропаднали преговорите между ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП, като преди това четирите формации са имали напълно готово коалиционно споразумение, твърди "24 часа". При договарянето на състава от ГЕРБ първо предложили за премиер лидера си Бойко Борисов, но бързо го оттеглили. Последвала номинация на бившия шеф на парламента Росен Желязков, но срещу него твърдо се обявили от ДБ, разказват участници в преговорите.

БЪЛГАРСКИЯТ БИЗНЕС ПРОПУСКА ИЗНОС ЗА МИЛИАРДИ ЗАРАДИ ЗАБАВЕНОТО ЧЛЕНСТВО В ЕВРОЗОНАТА

Българският износ се очаква да расте с 5,8 процента годишно след присъединяване на страната към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3 на сто, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4 процента, се прогнозира в експертен анализ. Изчисленията им показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щатски долара. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от трансакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.

"НЕ СТАВАТ" И "ОТБИВАНЕ НА НОМЕРА": ДИАНА РУСИНОВА ЗА ПРОМЕНИТЕ В ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА (ВИДЕО)

Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики направи задълбочен анализ на предлаганите от служебния кабинет "Главчев" и депутати промени в Закона за движение по пътищата в интервю за Студио Actualno. Тя подчерта необходимостта от цялостна реформа, вместо да се правят частични промени, които често са неефективни и водят до прокарване на лобистки интереси. Според предложените текстове скоростта на магистралите ще се намали от 140 до 130 км/ч., необозначен полицейски автомобил ще може да контролира трафика, а на все повече места ще се въведе "Зона 30".

"НЯМАМЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ДА ПРОВЕДЕМ КОНКУРС": КАК Е ИЗБРАН НОВИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ДЪРЖАВАТА В "ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ"?

Процесът по назначаването на нов представител на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас" АД вече няколко месеца предизвиква полемики. През ноември 2024 г. Управителният съвет на дружеството проведе Общо събрание, на което реши, че Цветан Цирков заменя Бойко Ницов. Рокадата в Надзорния съвет повдигна множество въпроси, защото се случи в период, в който се говори усилено за продажба на бургаската рафинерия. Един от тези въпроси е как е подбран Цирков, след като е ясно, че не е имало проведен конкурс. Сега служебният министър на енергетиката Владимир Малинов предостави повече подробности.

НЕДАЛЕЧНО БЪДЕЩЕ: УКРАЙНА ЩЕ МОЖЕ ДА СТРЕЛЯ ПО МОСКВА СЪС СВОЯ ВЕРСИЯ НА ATACMS - РАКЕТАТА "ТРЕМБИТА"

 

Преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, администрацията на Джо Байдън бърза да достави на Украйна възможно най-много оръжия. Байдън вероятно е разтревожен, че Тръмп ще изпълни заплахите си да намали помощта за Украйна или може да я спре напълно. Затова и Украйна също бърза да разработи оръжия собствена марка, без да разчита на ненадеждните и непредвидими американци.

ПРЕНЕБРЕГВАНИЯТ ОТ МНОЗИНА СТРАТЕГИЧЕСКИ ГРАД ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА – ТОРЕЦК (ОБЗОР - ВИДЕО)

 

Торецк – това е точката от оперативно-стратегическо значение за развитието на военните действия в Украйна, към която се насочват все повече погледи в последно време. Боевете се водят вътре в самия град вече от няколко месеца, като руснаците много бавно и с много мъка, често при това принудени да отстъпват временно, все пак напредват. Поглед към случващото се в града отправи и американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), с разяснения защо е важно.

ЗЕМНОТО КЪЛБО НЕ МУ СТИГА: КЪДЕ И КАК ИЛОН МЪСК СЕ МЕСИ В ПОЛИТИКАТА?

 

Когато не е в конфликт с водещи републиканци, собственикът на социалната мрежа X Илон Мъск явно обича да прекарва свободното си време, като се бърка в делата на чуждестранни правителства. Може да се изброят поне 10 примера от цял свят, в които милиардерът прави опити за политическа намеса, насочвайки общественото мнение към крайнодесния спектър. Основателят на Tesla и SpaceX е съюзник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и ще заеме място в администрацията му начело на неформалното Министерство за правителствена ефективност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес