Най-високопоставеният ирански генерал в Сирия изказа теза, противоречаща на официалната позиция на Техеран относно внезапното сриване на режима на съюзника на иранците Башар Асад. Съвсем откровено той заяви, че Иран е претърпял голямо поражение на сирийска територия, но и че все още ще се опитва да действа в страната при новата власт. В началото на декември 2024 г. коалицията от бунтовници, водена от "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ), при мълниеносна офанзива свали сирийския президент, подкрепян още от Русия.
Още: Турция: Ако терористичната ПКК не изпълни ултиматума, ще отговорим с военна операция
Аудиозапис от речта на бригаден генерал Бехруз Есбати, произнесена миналата седмица в джамия в Техеран, се появи в публичното пространство в понеделник, включително в иранските медии. Тя е в ярък контраст с изказванията на иранския президент Масуд Пезешкиан, външния министър Абас Арагчи и други висши политически ръководители. В продължение на седмици те омаловажаваха мащаба на стратегическата загуба на Иран в Сирия.
Още: Иран освободи италианската журналистка Чечилия Сала
Снимка: Getty Images
Генерал Есбати: Загубата в Сирия не е за гордост
„Не смятам, че загубата на Сирия е нещо, с което да се гордеем“, казва генерал Есбати - според аудиозаписа на речта му, който Abdi Media публикува. Медията е базирана в Женева, Швейцария, и е фокусирана върху случващото се в Иран.
„Бяхме победени, и то много лошо. Понесохме много голям удар и ни беше много трудно“, добавя генералът.
Още: ООН: Иран е екзекутирал над 900 души през 2024 г., включително десетки жени
Асад отказал на Иран да атакува Израел през Сирия
Есбати разкрива, че отношенията на Иран с Башар Асад са били обтегнати в продължение на месеци. Сирийският лидер е отхвърлил многобройни искания на подкрепяни от Техеран милиции да открият фронт срещу Израел от Сирия след атаката, ръководена от "Хамас" на 7 октомври 2023 г., разкрива още генералът. Според него Иран е представил на Асад подробни военни планове за това как може да използва военните си ресурси в Сирия за нападение срещу Израел.
Снимка: Getty Images
Руснаците лъгали Иран
Генералът също така обвинява Русия, считана за основен съюзник, че е подвеждала Иран, като му е казвала, че руски самолети бомбардират сирийски бунтовници, докато всъщност са хвърляли бомби върху открити полета.
Есбати казва също, че през последната година, когато Израел е нанасял удари по ирански цели в Сирия, Русия е „изключвала радарите“, като по този начин е улеснявала тези атаки.
В продължение на повече от десетилетие Иран подкрепяше Асад, като изпращаше командири и войници, за да му помагат в борбата срещу опозиционните бунтовници и терористичната групировка „Ислямска държава“. При управлението на диктатора Сирия беше регионален команден център на Иран, от който той доставяше оръжия и пари на своята мрежа от прокси сили в Близкия изток, включително на "Хизбула" в Ливан и на палестинските бойци на Западния бряг. Техеран също така контролираше летища, складове и управляваше бази за производство на ракети и дронове в Сирия.
Още: Израел видя нещо "по-опасно" от Иран - готви се за война с Турция
Снимка: Getty Images
Иран се готви да активира "наследството" си в Сирия
В речта си генерал Есбати заявява, че Иран ще търси начини да вербува бунтовници, под каквато и форма да се оформи новата Сирия. „Можем да активираме всички мрежи, с които сме работили през годините. Можем да активираме социалните слоеве, сред които нашите момчета са живеели години наред. Можем да бъдем активни в социалните мрежи и да формираме съпротивителни клетки. Сега можем да действаме там, както го правим на други международни арени, и вече сме започнали", обявява генералът, цитиран от The New York Times.
Коментарите на Есбати зашеметиха иранците както заради нефилтрираното им съдържание, така и заради авторитета на говорителя. Той е висш командир на иранските въоръжени сили - структурата, която включва армията и Корпуса на гвардейците на ислямската революция. Есбати заема редица важни роли, включително главнокомандващ на кибернетичния отдел на въоръжените сили.
Още: Първо въоръжено нападение срещу новото сирийско правителство: Жив ли е режимът на Асад?