Парламентът на Ливан избра подкрепяния от САЩ и Саудитска Арабия началник на армията за нов президент на страната, с което сложи край на продължилата години политическа безизходица. Ръководителят на армията Джоузеф Аун беше избран след два тура на гласуване. Това стана след активни усилия на Вашингтон и Рияд да мобилизират подкрепа за него. След като беше обявен за президент, Аун на практика се оттегли от поста си в армията. Той пристигна в парламента, за да положи клетва, облечен в цивилно облекло.
Още: САЩ прехвърлят над 100 млн. долара военна помощ от Израел и Египет към Ливан
Готви ли Аун удар по "Хизбула"?
В речта си при приемането на поста Аун приветства настъпването на „нова ера“ в Ливан, като обеща да изведе страната от безбройните икономически и политически кризи. Той направи и рядко срещано обещание да „монополизира оръжията“ под мандата на държавата. Това е ясен знак към подкрепяната от Иран шиитска групировка "Хизбула", която буквално превзе държавата през годините.
Ключът за примирие
"Хизбула" е най-добре въоръжената бойна групировка в Близкия изток и до опустошителната война с Израел миналата есен имаше влияние в поне три държави. Тежките удари, нанесени от Израел по време на конфликта в Южен Ливан, в съчетание с падането на сирийския президент Башар Асад през декември, силно отслабиха „Хизбула“ и възродиха дългогодишния дебат в страната относно разоръжаването на групировката.
The Lebanese parliament has elected a president
— NEXTA (@nexta_tv) January 9, 2025
General Joseph Aoun, commander-in-chief of the Lebanese army, became the new president of Lebanon. His candidacy was supported by the United States and Saudi Arabia, seeing him as a counterweight to Iran's influence in the region.… pic.twitter.com/6hIK1Ui2Es
Още: Израел видя нещо "по-опасно" от Иран - готви се за война с Турция
Споразумението за временно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула", подписано с посредничеството на САЩ на 27 ноември 2024 г., предвижда групировката да се изтегли от граничния район с Израел, което допълнително подкопава военните ѝ позиции. Съгласно условията на споразумението - израелските сили също трябва да напуснат ливанската територия до края на януари. Целта е вакуумът да бъде запълнен от Ливанските въоръжени сили, които да не позволяват на "Хизбула" да складира оръжия и да осъществява присъствие в близост до границата, откъдето месеци наред обстрелваше Северен Израел.
„Ливанската държава, повтарям - ливанската държава, ще се отърве от израелската окупация“, заяви Аун в речта си.
Още: Близкият изток през 2024 г.: "Малките войни" не се превърнаха в голяма война
Ливанската стратегия срещу Израел
Новият президент също така повдигна въпроса за ливанска „отбранителна стратегия“ срещу Израел, официално класифициран като вражеска държава. Тази стратегия няма да включва "Хизбула". Въоръжената групировка дълго време беше считана за фактическата военна сила, натоварена да се бори с Израел.
„Моята ера ще включва обсъждането на нашата отбранителна стратегия, която да позволи на ливанската държава да се отърве от израелската окупация и да отвърне на нейната агресия“, заяви Аун, цитиран от CNN.
Снимка: Getty Images
Още: САЩ: Израелските сили започват изтегляне от Южен Ливан
От парламентарния блок на „Хизбула“ заявиха, че са гласували за Аун на втория тур на изборите, за да насърчат „националното сближаване“, но са се въздържали да гласуват на първия тур, за да „изпратят послание“. Аун спечели с 99 от общо 128 депутатски гласа при втория рунд.
Като част от конфесионалната система за разпределение на властта в малката близкоизточна държава държава, президентът на Ливан обикновено е християнин маронит.
Още: Въпреки примирието: Израел нанесе удари по бойци на "Хизбула" в Ливан