Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар събра над 10 000 ваши прочитания в Actualno.com.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Ако си над 65 години, пазаруваш и ходиш в аптеката само между 8:00 и 10:00 часа. Това е една от новите мерки за борба със заразата с коронавирус в България.
Специално за т.нар. зелен коридор за пазаруване беше обявено още преди седмица, че има съгласие между експертите и правителството т.е. политиците. Всъщност това беше единствената мярка от предложените за въвеждане от националния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев общо шест.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Естеството на тази мярка, от моя гледна точка, за пореден път избутва следния въпрос в съзнанието ми – има ли поне едно нещо в България, което да успеем да организираме и свършим без хаос? Защото на мен ми убягва логиката на мярката за зелен коридор за пазаруване – не в същността ѝ, а в условието ако си над 65 години, да ходиш до магазина и аптеката само между 8:00 и 10:00 часа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Тази седмица здравният министър сам каза, че се обсъждало усилено какъв да е часовият диапазон и имало аргументи за всяко предложение. Интересно ще ми е да чуя какви са за между 8:00 и 10:00 часа. Защото – вече сме 12-ти ноември, т.е. предстоят най-студените месеци – колко ще е удобно от тази гледна точка най-възрастните да излизат навън? Освен това – в този диапазон е възможно за работещи хора, които масово започват работа в 9:00 часа, да отскочат и купят нещо. От друга страна – в часовия пояс от 10:00 часа до 12:00 часа и от 14:00 до 16:00 часа дори до 17:00 часа не може да се каже, че изобилства от клиенти, които все още работят. Делничните дни са все още повече от събота и неделя, да не говорим, че съвременният живот стана такъв, че много често работиш когато трябва, а не според календара. Но дори и при съобразяване с календара, можеше в празнични дни да има един часови пояс за по-възрастните, а в делнични – друг.
Далеч по-важно от магазините обаче е условието за аптеките! Само между 8:00 и 10:00 ли ще си болен, за да идеш за лекарства? Колко хора над 65 години живеят сами? Колко от тях трябва да пият някакви лекарства? Колко от тях се пият ежедневно и ако пропуснеш, може да усложниш здравословното си състояние? Със сигурност ще има новини де - как някой живеещ сам забравя да си купи лекарството за кръвно между 8:00 и 10:00 и последствия като звънене на "Спешна помощ", неидване заради усилията за коронавируса и ... Между другото, сега нали валят новини за недостиг на лекарства - г-н главният прокурор излезе ли от карантината си да разследва за паника или този път е вярно?
Може би между 8:00 и 10:00 би било по-безопасно в магазина и аптеката, защото е прясно почистено и дезинфекцирано. Може би аргумент е, че възрастните спят по-малко и сутрин стават по-рано. Може би е нещо друго – не знам. Но усещането ми е, че когато даваш само 2 часа от 24 на най-възрастните представители на обществото да си купят храна и лекарства, а в България това е една голяма група хора, то ще стигнем до момента, че работещите по-честичко ще трябва да ходят до магазина и аптеката – заради възрастните си роднини. И усещам, че още едно зрънце хаос е на път да покълне и узрее в пустата борба с отвратителната пандемия - особено за тези, чиито синове и дъщери отдавна са избягали зад граница.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
Автор: Ивайло Ачев