1 394 лв. е чистият доход, който един работещ трябва да получава, за да живее и да се издържа нормално по българските стандарти. За тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2 509 лв. Това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за първото тримесечие на годината.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Необходимият доход за издръжка нараства с малко над 3% спрямо декември миналата година, а на годишна база спрямо март 2022 г. - с 14,6%.
Председателят на КНСБ Пламен Димитров уточни, че за едногодишен период от време нужните нетни приходи за тричленно семейство нарастват с 320 лв., и с 178 лв. за един човек. „Близо 1 796 лв. трябва да е брутната заплата на самостоятелно живеещ и работещ българин, за да може нетният му размер да бъде 1396 лв. При тричленно семейство брутната заплата на всеки един работещ от семейството трябва да бъде 1 617лв. Нарастването на заплатата за издръжка от 1 216 лв. расте на 1 396 лв. за една година", обясни той.
"На повече от 2/3 от работещите не достигат заплатата за издръжка и, че въпреки че имаме увеличение на минималната работна заплата, тя продължава да бъде 43% от заплатата за издръжка", каза Виолета Иванова, зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
„Наблюдава се намаления на цените на петрола, енергоносителите за бизнеса, на природния газ, въпреки това тези намаления не се усещат при крайния потребител", отбеляза още експертът и уточни, че са се предприели мерки, но те нямат силно отражение върху намалението на цените за крайните потребители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Тя обясни, че цените на хранителните продукти остават на високи нива – забелязва се увеличение с 23,1%. „На годишна база хранителните стоки нарастват с 21,1%, при нехранителните стоки има увеличение с 10,7%. Заради голямото увеличение на цените на хранителните продукти расте и заплатата за издръжка", поясни Иванова.
От хранителните продукти цените на яйцата нарастват с 66% на годишна база, на зеленчуците с 18,2%, като цената на лука нараства с 40%. При захарта и захарните изделия на годишна база цените нарастват с 26,8%, като при шоколадовите изделия се забелязва между 5,3% и 11% увеличение на месечна база. При сиренето увеличението на годишна база е цели 54,3%. При месото – 23,1% увеличение отново на годишна база, при хляба има увеличение с 18,7%, а цените на услугите в заведенията за обществено хранене поскъпват с 22% на годишна база, показват данните на КНСБ.
„По отношение на общата стойност на малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки по държави, се вижда, че в Испания хората могат да купят продукти от потребителската кошница със своята минимална работна заплата 23 пъти, Франция 26 пъти, Хърватия 11 пъти, Холандия – 28 пъти, Германия 32 пъти, Румъния – 11 пъти, докато в България хората с минимална работна заплата могат да закупят 20-те жизнено важни стоки от малката потребителска кошница само 7 пъти", обясни Любослав Костов.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
От синдикалната организация настояват за приемане на Закон за държавния бюджет за 2023г., втора актуализация на минималната работна заплата и достигането до размер 850 лв..