Главният прокурор Иван Гешев е на работно посещение в Европейския парламент в Брюксел, похвалиха се от прокуратурата на 21 март.
В съобщението, публикувано в сайта на държавното обвинение, пише, че обвинител №1 ще проведе срещи с членове на ЕП и ще коментира "предизвикателствата пред върховенството на правото в контекста на неправомерния политически натиск срещу независимостта на органите на съдебната власт и очакванията от третия годишен доклад на Европейската комисия по въпроса".
Сред често повтаряните тези на Гешев е именно намесата на другите власти в съдебната, при положение че все още не е приет законопроект с механизъм за ефективното разследване на главния прокурор.
ОЩЕ: Зарков представи малко по-променен механизъм за разследване на главния прокурор
"Иван Гешев ще представи и позицията на прокуратурата за цялостна правосъдна реформа, която да ограничи тежкия формализъм на българския наказателен процес, както и да доведе до актуализиране на нормативната уредба, с оглед обществените реалности", добавят от държавното обвинение.
Главният прокурор щял да информира европейските парламентаристи за негативните последици от закриването на органите на специализираното правосъдие у нас - друга от опорките на обвинител номер едно, откакто определяното за "бухалка" спецправосъдие вече не съществува.
Друг акцент от разговорите на Иван Гешев в Европейския парламент щял да бъде ангажираността на прокуратурата по противодействие на зловредното чуждестранно влияние, засягащо интересите на ЕС и НАТО, особено на фона на руската военна агресия в Украйна и преките последици за сигурността в региона.
Дали в програмата на ЕП има такива събития? Бившият лидер на ДСБ и евродепутат от Европейската народна партия Радан Кънев написа в понеделник в профила си във Facebook, че засега в Европарламента няма такава информация.
"Вероятно ще се състои единствено постановка за пред българските медии, с евтина предизборна цел. Това се е случвало неведнъж", коментира Кънев.
"Иначе не е лошо да има разговор, в който г-н Гешев трябва да отговори защо спъва реформи, които са сериозен ангажимент на България пред ЕС и дори условие за получаване на средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост", добавя евродепутатът.