Първата страница на “Таймс” в сряда бе посветена на възможните мерки за ограничаване на потока на имигранти от ЕС. Това ни кара да се вгледаме в данните, за да разберем дали те наистина са проблем, пише “Гардиън”.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Челната статия на вестника беше посветена на начините за предотвратяване на “вълната” от източноевропейци във Великобритания и съдържаше предложения за мерки, които да им попречат да получават социални помощи. Други предложени мерки включват “ограничаването на броя на чуждестранните граждани, които си търсят работа, като в същото време се резервират за британските работници повече работни места, и изключването на най-бедните нации от ЕС от пазара на труда”. С други думи, става дума за България и Румъния, чиито граждани ще придобият правото да работят във Великобритания от следващия януари.
Но дали статистическите данни доказват правотата на мерките?
“Таймс” цитира Дейвид Гудхарт, директор на “Демос” – британски институт, който твърди, че от 2004 година Обединеното кралство става свидетел на “най-голямото движение в мирно време в европейската история”. Институтът твърди, че повече от 1.5 милиона мигранти са пристигнали на Острова от 2004 година насам. Тези данни са хиперболизирани и това личи, като се вгледаме във фактите.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Първо, твърдението на института взема под внимание броя на идващите имигранти, за да работят, но не и на тези, които са напуснали страната. Около 644 000 души, родени във ЕС, са напуснали Великобритания в периода между 2004 и 2011 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Второ, имигрантите във Великобритания не идват само от Източна Европа, или от страни от ЕС. Изборът да се сложи фокусът върху източноевропейските имигранти не е базиран на фактите. През 2011 година 168 000 имигранти от ЕС са пристигнали във Великобритания, докато 329 000 са били имигрантите, идващи извън границите на ЕС. Страни, като Румъния и Българи, често са цитирани като източници на бъдещ наплив от имигранти, въпреки че изследване на министерството на вътрешните работи на Великобритания прогнозира, че между 5000 и 13000 граждани на тези страни ще пристигат всяка година след разширяването на ЕС.
Трето, имигрантите от ЕС е по-малко вероятно да поискат социални помощи. От 5.7 милиона пълнолетни лица във Великобритания, които получават обезщетения за безработица, 371 000 са родени в чужбина, от които едва 62 000 са от ЕС.