"Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ България) намира за недопустим коментара на служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който в интервю за Българското национално радио във вторник говори за отстраняване на журналисти".
Това се отбелязва в позиция Асоциацията по повод изказванията на служебния вицепремиер.
Припомняме, че вчера (18 май) Бойко Рашков заяви, че ако е шеф на bTV, ще уволни водещите на сутрешния блог Биляна Гавазова и Златимир Йовчев. По-късно Рашко посочи, че съжалява за думите си, а междувременно bTV разпространи позиция, в която се казва следното:
bTV Media Group счита за силно обезпокоително за медийната среда в България, че след повече от 30 години демокрация и свобода на словото в страната, длъжностни лица от всяко правителство продължават да си позволяват да атакуват публично журналисти от частни независими медии с безпочвени твърдения.
Неуважението към авторитетни медии с високо доверие, като bTV и нейните журналисти, публично демонстрирано от представителите на всяка власт, считаме като основна причина за 112-ото място на България в класацията на Репортери без граници.
Отчитаме силната роля, която медиите играят за изграждането на истории и отправянето на послания на политическите фигури, партии и кандидати по време на активната предизборна кампания. Единствената роля на bTV обаче е да предоставя обективно и плуралистично отразяване на новините в интерес на своите зрители.
bTV се противопоставя на всяка форма на влияние или манипулация от трети страни. Намесата на представители на властта и други преки или косвени играчи в предизборната кампания няма да се толерира и ще се счита за дезинформация.
От АЕЖ-България пишат още: "В никакъв случай не е работа на министри или други политици да изразяват мнение кой журналист трябва да води едно или друго предаване. Това напомня на случаи като този с бившия депутат от ГЕРБ Антон Тодоров и бившия вицепремиер Валери Симеонов, които правиха подобни недопустими коментари в Нова телевизия.
Въпреки усещането, че в част от националните медии липсва баланс и се прилага двоен стандарт по отношение на доскорошните управляващи и тези от служебното правителство, министър не може да си позволи коментари за кадровата и редакционната политика на която и да било медия.
В качеството си на министър, Рашков има достатъчно възможности да изясни гледната си точка, както е видно и от интервюто, което той дава пред Българското национално радио.
АЕЖ настоява за извинение от служебния министър Бойко Рашков. Призоваваме го да предприеме разследване на случаите на полицейско насилие над журналисти и граждани. Така той ще даде своя принос за подобряване на мястото на България в класацията за свобода на словото на Репортери без граници – класация, от която той очевидно се вълнува.
Ето само някои от последните неразкрити посегателства срещу свободата на журналистите да отразяват действителността:
Заплахите срещу разследващия журналист Николай Стайков започнали покрай случая “Осемте джуджета” и неговия последващ арест по време на протест, обявен за незаконен от съда
Нападението срещу семейния автомобил на регионалния журналист в Дупница Десислава Панайотова
Действията на полицаите по време на антиправителствените протести на 2 срещу 3 септември, при които пострадаха колегите Димитър Кенаров и Николай Дойчинов
Системното призоваване на Димитър Стоянов от сайта Биволъ от полицията по проверки, образувани по сигнали на бизнесмени, които той търси за коментар.
Поръчителите на нападението срещу Слави Ангелов;
Посегателствата срещу два автомобила на журналистката Генка Шикерова", завършва позицията на Асоциацията на европейските журналисти - България.