25 000 души са официално регистрираните български имигранти в Германия за 2012 г., съобщи „Дойче Веле”, позовавайки се на данните на Федералната статистическа служба във Висбаден.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
През миналата година в страната са дошли малко над един милион имигранти, което представлява 13-процентно увеличение спрямо предходната година и най-голям приток на чужденци от 1995 г, съобщава БТВ.
През 2012 г. в страната са пристигнали 396 000 души повече, отколкото са си тръгнали. Мнозинството от новопристигналите са граждани на други страни от ЕС, като се наблюдава значително увеличение на новодошлите от страни, засегнати от дълговата криза в еврозоната, или от държави извън зоната на единната валута.
През 2012 г. броят на имигрантите от Испания се е увеличил с 45% в сравнение с 2011 г., а от Гърция и Португалия – с 43%. От страните извън еврозоната най-много са били имигрантите от Полша (68 100), Румъния (45 700), Унгария (26 200) и България (25 000).
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Темата за имиграцията попада в дневния ред на медиите в Германия все по-често в месеците преди парламентарните избори в страната през есента на 2013 г. В страната вече се разразиха бурни дебати за нашествието на роми от България и Румъния, както и за нова емигрантска вълна след отпадане на ограниченията за работа от 1 януари 2014 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Преди дни агенция ДПА публикува статистика, според която през 2013 г. общо 29 000 души от България и Румъния получават детски надбавки. Броят им се е увеличил с 29% спрямо предходната година. Значителен ръст се наблюдава и при българите и румънците, получаващи помощи за безработни, отбеляза агенцията.
ДПА посочва, че в законите в Германия има някои „вратички”, за които повечето българи и румънци очевидно са добре информирани.