Икономически активното население в страната на възраст 15 - 64 навършени години е 3 369,3 хил., или 68,5% от населението в същата възрастова група. В сравнение с третото тримесечие на 2011 г. коефициентът на икономическа активност е с 1,8 процентни пункта по-висок през тази година. Това показват предварителните резултати от проведеното от Националния статистически институт Наблюдение на работната сила през третото тримесечие на 2012 година.
Общият брой на заетите лица е 3 015,9 хил., а относителният им дял от населението на 15 и повече навършени години - 47,9%. Броят на заетите лица на възраст 15 - 64 навършени години е 2 977,3 хиляди. Коефициентът на заетост на населението в същата възрастова група e 60,6%, или с 0,8 процентни пункта по-висок в сравнение с третото тримесечие на 2011 година.
Безработните лица са 392,9 хил., а коефициентът на безработица - 11,5%. В сравнение със същото тримесечие на 2011 г. коефициентът на безработица се увеличава с 1,3 процентни пункта.
През октомври 2012 г. общият показател на доверие на потребителите намалява с 4,3 пункта спрямо равнището си отпреди три месеца, което се дължи на пониженото доверие сред населението както в градовете, така и в селата - съответно с 4,6 и 4,0 пункта. Наблюдението през октомври като цяло показва нарастване на песимизма в оценките и очакванията на потребителите в сравнение с юли.
Мненията за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията им за следващите дванадесет месеца са по-неблагоприятни спрямо предходното наблюдение, в резултат на което балансовите показатели намаляват съответно с 2,5 и 4,3 пункта. По-песимистични в сравнение с юли са и оценките и очакванията на потребителите относно промените във финансовото състояние на техните домакинства.
Оценките за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца са също по-неблагоприятни в сравнение с мненията, изразени три месеца по-рано, в резултат на което балансовият показател се повишава с 10,4 пункта. Инфлационните очаквания се запазват и за следващите дванадесет месеца - увеличение на балансовия показател с 3,3 пункта.
По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца песимизмът също нараства, като мненията на населението и от градовете, и от селата се изместват към по-негативните очаквания.
Настоящата икономическа ситуация в страната се оценява от по-голямата част от потребителите като неблагоприятна за спестяване, а и очакванията им по отношение на възможността да спестяват през следващите дванадесет месеца се влошават.
Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)
Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност
Последната анкета отчита влошаване (от 3,6 пункта) на общата оценка да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба в настоящата ситуация. Отрицателни са и промените в стойностите на балансовите показатели за очакваното извършване на разходи за "покупка на кола", за "покупка или построяване на жилище (вила)" и за "подобрения в дома" през следващите дванадесет месеца.
Редактор: Евгения Гигова
Още: Подаръците, на които децата истински се радват
Още: "Агрион" връчи земеделски Оскар-и